Yahşibey Tasarım Çalışmaları 53

mimarizm.com / 15 Mayıs 2024
16 - 30 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek "Yahşibey Tasarım Çalışmaları" başvuruları başladı.

Yahşibey Mimarlık Çalışmaları 53" Nevzat Sayın yürütücülüğünde 16 - 30 Ağusos 2024 tarihlerinde Yahşibey'de gerçekleşecek:

"2000’den bu yana sürdürdüğümüz “Yahşibey Mimarlık Çalışmaları”nda Ege kırsalındaki yapılar ve yerleşkeler üzerinden “mimarsız mimarlık”, zanaatkârlık, yerellik, gelenek, basit şeylerin teknolojisi, iklimsel veri, malzeme, yapma bilgisi, komşuluk, görünmek, kaybolmak, alternatif turizm, yeniden kullanım, kırsal üretim, kendine yeterlilik, topoğrafya, coğrafya, ekoloji, sürdürülebilirlik gibi kavramları ve olguları tartıştık. Bu tartışmaların doğrultusunda yürüttüğümüz hepimiz için verimli çalışmalar sonunda azımsanmayacak sonuçlar ürettik.

Bu kez estetik bir nesne olarak ege kırsalındaki yapılar ve yerleşimler üzerinde çalışmak istiyoruz. Kadim zamanlardan bu yana tartışılan bu konunun daha önce Sokrates tarafından da sorulmuş olmasına rağmen -belki cevaplarının farklılığı nedeniyle- “güzel nedir?” sorusuyla Platon’la başladığı kabul edilir... Vitruvius’a göre mimarlığın 3 temel ilkesinden biri de sağlamlık ve kullanışlılığın yanısıra güzelliktir. Buradaki güzellik 1750’lerde ilk kez Alexander Baumgarten tarafından estetik olarak ifade edilmiş ve sonra bu konuda fikrini beyan etmeyen mimar, tasarımcı, sanatçı ve felsefeci kalmamıştır. Biraz ‘bulutsu’ bir ifadeyle de olsa herkesin ‘meşrebine uygun’ olarak söyleyecek bir şeyi olmuştur/olmaktadır estetik konusunda.

Mimaride estetik dediğimizde konuşmalar -genellikle- mimarlar tarafından tasarlanmış eski ve yeni ‘şehirli yapılar’ üzerinden sürdürülür.

Peki, kırsal kesimdeki yapılar üzerinden estetik meselesini konuşabilir miyiz? diye başladık düşünmeye ve konuyla ilgili kişilerle de görüşerek konuşabileceğimize vardık.

Mimarlık öğrencisi olarak bu konu ilginizi çekiyor ve üzerinde çalışmak istiyorsanız 16-30 Ağustos arasında, Yahşibey’de birlikte çalışmayı deneyerek, kırsal kesim yapılarında estetik değerlendirmeyi bir çözümleme aracı olarak kullanabilir ve bu analitik sonuçları maketler ve çizimler gibi temsil teknikleriyle üzerinde tartışılabilecek ‘estetik sunuşlar’ haline getirebiliriz…

Başvurularınızı Haziran sonuna kadar bekliyoruz!"

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :