Anu Penttinen ile Cam Füzyon Tasarım Atölyesi

mimarizm.com / 17 Ağustos 2016
İittala’nın tasarımcılarından Anu Penttinen, Tasarım Vakfı tarafından düzenlenen Cam Füzyon Tasarım Atölyesi için Türkiye’ye geliyor. Cam tasarım sanatçılarına açık olarak düzenlenen atölyenin son başvuru tarihi, 12 Eylül 2016.

Finlandiya’nın dünya çapında tanınan tasarım ikonu İittala; 135 yıldır Fin tasarımının en büyük ustalarının hazırladığı koleksiyonlarla tanınıyor. Fin tasarımının işlevsel sadeliğini zirveye taşıyan Aalto’dan, olağanüstü kuş serisi ile yaşayan efsane Toikka’ya, adeta Finlandiya cam sanatının hafızası haline gelen İittala, genç kuşak cam sanatçılarıyla geleneği geleceğe taşıyor. 

Birbirinden güçlü renkleri camın keskin berraklığıyla buluşturan bir estetik ile İittala’nın “sade ve işlevsel” mottosuna uygun cam kutuların, “Vitriini”lerin tasarımcısı Anu Penttinen bu genç ustalar arasında göz dolduruyor.

Anu PenttinenAnu Penttinen

Vitriini 60x60 clear corkVitriini, 60x60, clear cork

Camda güçlü renklerin ve şeffaf formların sihirbazı 

Helsinki’deki Sanat ve Tasarım Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Nuutajärvi Glass Village'da kendine ait bir stüdyo kuran Anu Penttinen çalışmalarında doğa ve kent yaşamının detaylarını ustaca harmanlayan bir tasarım anlayışına sahip. Kentler, sokaklar ve kent devinimiyle adeta büyülenen tasarımcı, doğaya ve doğanın şaşırtıcı renk cümbüşüne, saflığına da kayıtsız kalmıyor. Penttinen’i özgün kılan bu bileşimde betonun soğukluğunu da, insan aktivitelerinin coşkulu ateşini de, kentlerin devinimini de, doğanın sadeliğini de bir arada görmek mümkün. Nitekim “Görsel dünyam, beton yapılar ve insan aktivitelerinden sızarak cam çalışmalarımın ilham kaynağı oluyor” diyor Penttinen…

Anu Penttinen'in Vitriini serisi

Anu Penttinen ile Cam Füzyon Tasarım Atölyesi 

Geçtiğimiz yıldan itibaren Türkiye’de seçkin satış noktalarında görülmeye başlayan İittala’nın tasarım yaklaşımı tasarım alanında çalışmalar yürüten kuruluşların da dikkatini çekti. Bu kuruluşlar arasında yer alan Tasarım Vakfı, Anu Penttinen yönetiminde 26 Eylül - 1 Ekim 2016 tarihleri arasında Bodrum’da “Cam Füzyon Tasarım Atölyesi” düzenliyor.

Cam tasarım sanatçılarına açık olarak düzenlenen atölyenin çerçevesini deneysel ve endüstriyel fikirlerin birbirini beslediği tasarım çalışmaları oluşturuyor. Cam plakalar ve füzyon teknikleri kullanılarak küçük ölçekli sofra ürünleri tasarımının gerçekleştirileceği atölyede tasarım ve yemek sunumu için fikirler geliştirilerek, katılımcıların prototipler üretmesi beklenecek. 

Kent kadar dinamik, doğa kadar renkli, sizin kadar neşeli: Vitriini

İittala’yı dünyaca ünlü bir tasarım ikonu haline getiren, sadelik ve işlevselliğe uygun biçimde tasarlanan; dileyenin tek tek, dileyenin rengarenk uçsuz bucaksız kombinlerle ve dilediği yerde, dilediği amaçla kullanabileceği cam kutu koleksiyonu Vitriini, Anu Penttinen’in tasarım zekâsının ürünü…

Vitriini koleksiyonu

Penttinen tam da ofisle ev arasında yoğun bir tempoyla koşturan insanların ihtiyaç duyduğu işlevselliği ve kullanım pratikliğini hesaba katarak tasarlamış bu kutuları. Öyle ki Vitriini’leri tek tek ya da rengârenk kombinlerle hareketli bir ofis yöneticisinin çalışma masasında da, mutfak tezgahında da, yemek masasında da, yatak odasındaki etajerinde, hatta banyosunda da görebilmek mümkün. 

Vitriini koleksiyonu

Cam Füzyon Tasarım Atölyesi hakkında ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :