YAZLIK Film Programı: "Bugün Günlerden Ne?"

mimarizm.com / 08 Eylül 2014
YAZLIK Film Programı: "Bugün Günlerden Ne?"

"YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi" sergisine paralel olarak düzenlenen "Bugün günlerden ne?" film programı kapsamında, 10 hafta boyunca her Perşembe akşamı saat 19.00'da SALT Beyoğlu Açık Sinema'da, farklı coğrafyalarda yer alan tatil evlerine odaklı uzun metrajlı birer film gösterilecek.


Gösterim Programı:

11 Eylül
 

Sivri Akıllılar, 1977
Yönetmen: Zeki Alasya
83 dakika
Türkçe; altyazısız


©Erman Film

Zeki Alasya'nın hem yönetmenliğini yaptığı hem de Metin Akpınar ile başrollerinde yer aldığı komedi filmi, bir otelde çalışan iki arkadaşın, bir odadan çalınan mücevherleri arama maceralarını konu alıyor. Film, bungalovlar biçiminde kendine has mimari tasarımıyla Türkiye'deki ilgi çekici modern mimarlık örnekleri arasında yer alan Nebioğlu Turistik Tesisleri'nde geçiyor.

*

18 Eylül

Withnail & I, 1987
Yönetmen: Bruce Robinson
107 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı


©Handmade Films

1960'lar Londra'sında iki işsiz oyuncu; dobra ve kibar ayyaş Withnail (Richard E. Grant) ile kaygılarla dolu "I" (Paul McGann), efkârlarını içki, hap ve çakmak gazıyla dağıtmaya çalışırlar. Withnail'in amcası Monty (Richard Griffiths), bir süre kendisine ait kırevinde kalmalarını teklif edince, evlerinin sefaletinden kaçıp kırsalda bir haftalık tatile çıkarlar. Ancak akıl sağlıkları -ve arkadaşlıkları- şiddetli yağmur, pek de konuksever olmayan yerli ahali ve boş dolaplarla imtihan edilmeye başladığında, bu tatilin aslen büyük bir hata olduğunu anlamaları uzun sürmez.

*

25 Eylül    

Le Mépris [Nefret], 1963
Yönetmen: Jean-Luc Godard
105 dakika
Fransızca ve İngilizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı


©StudioCanal

Amerikalı film yapımcısı Jeremy Prokosch (Jack Palance), Homeros'un Odysseia'sından yapılacak bir film uyarlamasını yönetmesi için (filmde kendini canlandıran) Avusturyalı saygın yönetmen Fritz Lang'ı işe alır. Ancak, Lang'ın malzemeyi bir sanat filmi gibi değerlendirmesinden memnun olmayan Prokosch, senaryoyu yeniden çalışması için romancı ve oyun yazarı Paul Javal'ı (Michel Piccoli) tutar. Sanatsal anlatım ile ticari fırsat arasında ortaya çıkan çatışma, Paul'ün, milyoner bir zampara olan Prokosch'la baş başa kalınca kendisine soğuk davranmaya başlayan karısı Camille Javal'dan (Brigitte Bardot) uzaklaşmasıyla paralel şekilde ilerler.

Film, İtalyan modern mimarlığında benzersiz bir örnek olan, 1937 tarihli Adalberto Libera tasarımı Casa Malaparte'de geçiyor.

*

2 Ekim    

Swimming Pool [Havuz], 2003
Yönetmen: François Ozon
102 dakika
İngilizce ve Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı


©StudioCanal

Başarılı dedektif romanları yazan Sarah Morton (Charlotte Rampling), kuralcı ve ağırbaşlı bir Britanyalı yazardır. Yayımcısı John Bosload (Charles Dance), onu biraz daha farklı türden bir kitap yazmayı denemek üzere sakin ve huzurlu bir kaçış yeri olan ve Fransa'nın güneyinde bulunan yazlık evine davet eder. Bu teklifi gönülsüzce kabul eden Sarah, yayımcısının, cüretkâr, seksi ve çatışmacı yeniyetme kızı Julie'nin (Ludivine Sagnier) beklenmedik ve hiç de hoş karşılanmayan ziyaretini kabul etmek zorunda kalır.

*

9 Ekim   

Sommarstället [Yazlık Ev] (2013)
Yönetmen: Johan Von Reybekiel, Marcus Werner Hed
83 dakika
İsveççe ve İngilizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı


©Pundersons Gardens

Yaz mevsiminin son hafta sonu. Bir grup eski arkadaş, Carl'ın (Kalle Josephson) doğum gününü kutlamak üzere, ailesinin İsveç'in batı kıyısında bulunan yazlık evinde toplanır. İsveç'e yeniden yerleşmek üzere Londra'dan henüz gelen, Carl'ın güzel kuzeni Stina (Sara Blomqvist), özverili ve sadık erkek arkadaşı Britanyalı Nick'i de (Tom Stanley) kutlamaya davet eder. Yaşadıkları geçişten zaten yıpranmış olan ilişkileri, Nick'in ortama uyum sağlamayı becerememesi, grubun dili ve ritüellerini kavrayamamasıyla hafta sonu boyunca daha da kötüleşir.

*
  
16 Ekim   

Utomlyonnye solntsem [Güneş Yanığı] (1994)
Yönetmen: Nikita Mikhalkov
135 dakika
Rusça ve Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı


©Pyramide Films

Film, Sovyet devrimi kahramanlarından Albay Sergey Petroviç Kotov'un (Nikita Mikhalkov) yaşamından bir günün hikâyesini anlatır. Kotov, karısı Marusya (Ingeborga Dapkunaite) ve kızı Nadya (Nadezhda Mikhalkova) ile kırsaldaki evlerinde sakin bir yaz geçirmektedir. Marusya'nın eski sevgilisi olan Dimitri (Oleg Menshikov), Kotov ailesini ziyarete gelir. Bu ziyaret, Kotov'un huzurlu, mutlu ve idealist yaşamında derin izler bırakacaktır.

*

23 Ekim    

La Collectionneuse [Koleksiyoncu Kadın], 1967
Yönetmen: Éric Rohmer
89 dakika
Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı


©Les Films du Losange

Bekâr bir sanatçı olan Daniel (Daniel Pommereulle) ve çok yakında evlenmek üzere olan amatör sanat taciri Adrien (Patrick Bauchau), dinlendirici bir yaz kaçamağı yapmak için Riviera'da 17. yüzyıldan kalma bir villaya giderler. Ancak, pastoral rüyaları, erkek "koleksiyoncusu" olmakla suçlanan bohem Haydée'nin (Haydée Politoff) varlığıyla yıkılır. Mavi denizin, kayalık sahilin, parlak gökyüzü ve tepelik arazinin doğal görkemi, erkek ve erkek, erkek ve kadın, erkek ve onun en korkunç içgüdüleri arasındaki sonsuz mücadele için sakin bir ortam sunarken, Daniel ve Adrien, Haydée için birbirleriyle asil bir yarışa girerler.

*

30 Ekim
    

Kusursuzlar, 2013
Yönetmen: Ramin Matin
95 dakika
Türkçe; İngilizce altyazılı


©Giyotin Film

Çeşme; aylardan Mayıs. İstanbul'da yaşayan iki kız kardeş, Lale (İpek Türktan Kaynak) ve Yasemin (Esra Bezen Bilgin), çok az iletişim kurdukları beş yılın ardından kendilerini yine, henüz vefat etmiş olan anneannelerinin yazlık evinde bulurlar. Burası, çocukluk yıllarının oyun bahçesidir. Başta her şey iyi görünür: hava güzel, deniz pürüzsüzdür; kasaba, yaz öncesi dinginliğindedir… Ancak, kısa bir süre sonra kardeş çekişme ve çatışmalarının bildik dinamikleri devreye girer. Bu iki kadın gerçekte neden buradadır? Ve birbirlerine karşı duygusal olarak gitgide niye böyle saldırganlaşmaktadır? Yıkıcı sırların yükü açığa çıktıkça, bu durumun onları hiçbir zaman olmadıkları kadar yakınlaştırmaya mı, yoksa sonsuza kadar uzaklaştırmaya mı yol açacağına karar vermeleri gerekecektir.

*

6 Kasım   

Week-end [Hafta Sonu], 1967
Yönetmen: Jean-Luc Godard
105 dakika
Fransızca; İngilizce ve Türkçe altyazılı


©Gaumont

Roland (Jean Yanne) ve Corinne (Mireille Darc) Durand çifti, bir yandan kendi âşıklarıyla bir olup birbirlerinin ölümünü tasarlarken, öte yandan da Corinne'in ölmekte olan babasını ve mirası bölüşmeyi reddecek olursa belki annesini de öldürme, böylece kendilerine düşen payı güvence altına alma planları yaparak ailenin taşradaki evine doğru yola çıkarlar.

*

13 Kasım   

Arkadaş (1974)
Yönetmen: Yılmaz Güney
95 dakika
Türkçe; İngilizce altyazılı


©SALT Araştırma, Jak Şalom Arşivi

Bir zamanların fakir öğrencisi, bugünün zengini Cemil (Kerim Afşar), güzel karısı Necibe (Azra Balkan) ve çekingen, narin baldızı Melike (Melike Demirağ) ile mutlu bir hayat sürmektedir. Ancak, eski arkadaşı Âzem'in (Yılmaz Güney), Cemil'in hayatına yeniden girerek evinde kalmaya başlamasıyla tüm yaşantıları altüst olur. Her şeyin ötesinde, iki arkadaş arasında sınıf çatışması gündeme gelir. Güney'in bu filmde işlediği temalar arasında, köy-kent çelişkisi ile bu kültürel deneyimler arasındaki farklılıklar da yer alır.

Film, vaktiyle İstanbul'un gözde tatil mekânlarından olan Silivri'de geçiyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :