Pratt Visiting School İstanbul

mimarizm.com / 18 Ocak 2013
Pratt Visiting School İstanbul

11-15 Şubat 2013 tarihleri arasında Pratt Insitute öğretim üyesi Prof. Şulan Kolatan öncülüğünde gerçekleştirilecek Pratt Visiting School İstanbul'a İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) ev sahipliği yapacak. Etkinliğe, atölye çalışmalarının yanı sıra konferanslar eşlik edecek.

Atölye çalışması, 20. yüzyıl kentsel planlarında göz ardı edilegelen araç ve yaya akışları arasındaki özel uzamsal ilişkiye odaklanacak. Beşiktaş iskelelerinden başlayıp Zincirlikuyu, 1. Levent ve 4. Levent yoluyla Maslak'a kadar uzanan ve İstanbul'un yeni ana iş merkezi konumundaki Büyükdere yörüngesinin, dikkat çekilen ilişkiye tipik bir örnek olduğunu belirten atölye ekibi, çalışmada bu aks üzerine çalışacak.

Atölye boyunca katılımcılar bu yörengede müdahale noktaları belirleyecek ve alternatif kentsel mekanlar önerecekler. Gerçek bir kentsel sorun üzerinde çalışılacak olmasına karşın, atölyenin bir "sorun çözme" alıştırması olmasından çok, bu sıradan kentsel alanların tasarım yoluyla mimari söylem düzeyine yükseltilmesi için bir fırsat yaratması hedefleniyor.

Şulan Kolatan'ın 11 Şubat Pazartesi günü gerçekleştireceği  "Şehirde Ekoloji Şekillenirken... / When Ecology Forms City" başlıklı seminerine katılmak için tıklayınız.

Carla Laitao'nun 12 Şubat Salı günü gerçekleştireceği  "Ubimes and clouds in architecture" başlıklı tele-konferansını izlemek için tıklayınız.

Etkinliğin güncel duyurularına Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.


Şulan Kolatan
Yüksek lisansını Columbia Üniversitesi'nde Mimarlık ve Bina Tasarımı konusunda yapan Kolatan, Dipl. Ing. Arch. derecesini Almanya'daki RWTH Aachen'da tamamladı. Pratt Institute'un Mimarlık Bölümü'nde konuk öğretim görevlisi olarak çalışan Kolatan, aynı zamanda, William J. Mac Donald ile birlikte kurduğu mimarlık ve tasarım şirketi KOL/MAC LLC'nin yöneticiliğini yapıyor. Şirketi, dijital mimari ve teknolojik inovatif tasarım konularında uluslararası anlamda lider firmalardan biri olarak kabul ediliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :