Düşük Karbonlu Kent İçi Ulaşım için 'SOLUTIONs Çalıştayı'

mimarizm.com / 25 Ağustos 2014
Düşük Karbonlu Kent İçi Ulaşım için 'SOLUTIONs Çalıştayı'


EMBARQ Türkiye'nin proje ortağı olduğu AB 7. Çerçeve Programı fonu kapsamında yürütülen SOLUTIONs (Sharing Opportunities for Low-carbon Urban TransportatION- Düşük Karbonlu Kent İçi Ulaşım Çözümlerinin Paylaşılması) Projesi'nin Türkiye'deki ilk çalıştayı 28 Ağustos 2014 Perşembe günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenleniyor.

SOLUTIONs projesi ile ulaşım sistemlerini yenilikçi ve çevre dostu şekilde değiştirmek üzere düzenlenen etkinlikte, Latin Amerika, Asya ve Akdeniz bölgelerinden 6 pilot şehir seçildi

Avrupa'nın yanı sıra başta Asya, Latin Amerika ve Akdeniz olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde yenilikçi, sürdürülebilir ve çevre dostu kent içi ulaşım çözümlerinin paylaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan araştırma projesinde, Akdeniz Bölgesi ülkeleri arasında yer alan Türkiye'den ise Kocaeli pilot şehir olarak belirlendi.SOLUTIONs projesinde ele alınan ana konulardan biri de "Akdeniz bölgesindeki kent içi ulaşımın sürdürülebilirliğini geliştirmek". EMBARQ Türkiye - Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, bu çerçevede Kocaeli'ne proje boyunca teknik destek sağlayacak kurum olarak görevlendirildi.

EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir, çalıştayın ana amacının, şehirler arasında yenilikçi ve çevreci kent içi ulaşım çözümleri ile ilgili mevcut değerlendirmelerin ve geleceğe dönük çözümlerin paylaşılmasını teşvik etmek ve bu çözümlerin dünyanın çeşitli şehirlerinde de hayata geçirilmesini desteklemek olduğunu söyledi. Tekir, "Çalıştay hazırlıkları kapsamında tüm büyükşehir belediyelerine projeyi tanıtan bilgi notları yolladık ve temsilcilerini davet ettik. Bu çalıştay özellikle, işbirliklerinin geliştirilmesi, farklı uygulamaların tartışılması açısından katılımcı yerel yönetim temsilcilerinin ufkunu açacak bir etkinlik olacaktır." şeklinde konuştu.

EMBARQ Türkiye Program Koordinatörü ve SOLUTIONs Projesi Yöneticisi Pınar Köse ise, çalıştay katılımcılarının, sürdürülebilir kent içi ulaşım politikalarının geliştilrilmesi konusunda bilgileneceklerini belirtti. Köse, "Proje kapsamında, önümüzdeki Şubat ayında İstanbul'da  'Sürdürülebilir Kent İçi Ulaşımda e-Öğrenme Araçları Eğitimi' gerçekleştirilecek. Kocaeli'nde düzenleyeceğimiz çalıştayın çıktıları bu eğitim için önemli bir altyapı sunacak." dedi.

Yurtdışından uzmanların katılımıyla gerçekleşecek SOLUTIONs çalıştayında; Akdeniz bölgesi için düşünülen çözümler arasında toplu taşıma, ulaşım altyapısı, kent lojistiği ve sürdürülebilir kent içi hareketlilik planları / entegre ulaşım gibi konular tartışılacak.

Akdeniz bölgesi ülkeleri bilgi ve araştırma paylaşımı çalışmaları kapsamında, ülkemizde düzenlenen çalıştaylardan ilki olan SOLUTIONs, 30 büyükşehir belediyesinden yöneticilere ve yerel yönetimlere açık olup, 28 Ağustos 2014 Perşembe günü Kocaeli'nde Sekapark Otel'de gerçekleşecek.


Taslak program dahilindeki misafir konuşmacılar ve değinecekleri konular:


- Toplu Taşıma, Kaan Yıldızgöz – UITP (Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği)

- Ulaşım Altyapısı, Benjamin Schreck – BASt (Alman Otoyol Araştırma Enstitüsü)

- Kent Lojistiği, Laetitia Dablanc – IFSTTAR (Ulaşım ve Şehir Planlama alanında çalışan Fransız Enstitüsü)

- Sürdürülebilir Kent İçi Ulaşım Planları / Bütünleşik Ulaşım, Susanne Boehler-Baedeker – Rupprecth-Consult, Almanya

- AB Sürdürülebilir Ulaşım Projeleri Fonları ve Fırsatları, Lefteris Sdoukopoulos – CERTH-HIT (Yunan Ulaştırma Enstitüsü)

- Kent İçi Hareketlilik Politikalarının Geliştirmesi, Venn Chesterton – TTR Ltd. (Taşıma ve Ulaşım Araştırma Kurumu)


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :