Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Aralık Ayı Etkinlikleri

mimarizm.com / 02 Aralık 2022
Forensic Architecture’dan Robert Trafford, “Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet” sergisinin adında geçen temalardan yola çıkarak düzenlenen sergi konuşmaları'nda 6 Aralık Salı günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Youtube kanalına konuk oluyor.

Forensic Architecture’dan Robert Trafford, “Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet” sergisinin adında geçen temalardan yola çıkarak düzenlenen etkinlikte “Ölüm” teması altında konuşmak üzere Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Youtube kanalına konuk oluyor.

Forensic Architecture, dünyanın her yanında sivillere yönelik şiddeti ve insan hakları ihlallerini araştırmak üzere mimari teknikler ve teknolojiler kullanan ünlü bir araştırma grubu. Grubun adını bir el bombasından alan “Triple-Chaser” adlı araştırma videosu “Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet” sergisinde izleyicilerle buluşuyor.

Forensic Architecture, “Triple Chaser”, 2019, Video 10’35”

Video ilk kez, Forensic Archtitecture’ın ifşa ettiği bir gerçekten dolayı “Göz Yaşartıcı Gaz Bienali” olarak da anılan 2019 Whitney Bienali’nde sergilenmişti. Videoya konu olan araştırma, gerek ardındaki motivasyon gerekse bulguları dolayısıyla çok çarpıcı. Sivillere yönelik şiddetten kültür kurumlarına uzanan bir zinciri takip eden araştırma, kurumların eleştirisinde yeni bir devrin başlangıcını işaret ediyor. Trafford, İngilizce olarak yapacağı ve canlı paylaşılacak konuşmasında Forensic Architecture’ın araştırmasını ve araştırmanın videosunun yarattığı etkiyi anlatacak. Laura Poitras'ın Praxis Films şirketiyle ortak üretilen videoyu, Forensic Architecture’ın iki ana ilgi alanı olan “toksik maddeleri görselleştirmek ve araştırmak için yeni teknikler” ve “galeriyi etkinleştirmek için yeni uygulamalar”a bir örnek olarak konuşmasının merkezinde konumlandıracak. Trafford’un konuşmasından önce serginin küratörü Didem Yazıcı bir sunuş yapacak.

Konuşma dili İngilizcedir. Türkçe altyazılı versiyonun yayın tarihi Yapı Kredi Kültür Sanat’ın sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Sergi Turu

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta devam eden “Hayat, Ölüm Aşk ve Adalet” sergisinin 8 Aralık Çarşamba günü saat: 18:00’de bir turu yapılacak. Sergi küratörü Didem Yazıcı eşliğinde olacak turun rezervasyonu Yapı Kültür Sanat’ın internet sitesinden yapılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :