Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2018-2020: Şevki Pekin Mimarlığı

mimarizm.com / 20 Eylül 2019
Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Şevki Pekin için düzenlenen “Şevki Pekin Mimarlığı” adlı panel ve sergi açılışı Dünya Mimarlık Günü olan 7 Ekim 2019 tarihinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde gerçekleşecek.

Mimarlar Odası tarafından 1988 yılından beri iki yılda bir düzenlenen Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verilen en büyük ödül olan “Mimar Sinan Büyük Ödülü”, tüm meslek hayatı boyunca verdiği eserleri ve mimarlığa geçen hizmetleri nedeniyle bir mimara veya ortak çalışan mimarlara verilmektedir. 2008 yılından itibaren ise Sinan Ödüllü Mimarlar Programıbaşlığı altında, Sinan Ödülü alan değerli mimar/ların üretimlerini derlemek ve mimarlık kamuoyuna sunmak amacıyla çalışmalar yapılmaya başlandı. Program daha önce, 2008-2010 döneminde Ziya Tanalı, 2010-2012 döneminde Mehmet Konuralp, 2012-2014 döneminde Erkut Şahinbaş, 2014-2016 döneminde Ersen Gürsel, 2016-2018 döneminde Cengiz Bektaş için düzenlenmişti.

Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2018-2020 döneminde ise Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Şevki Pekin için düzenleniyor. Seçici Kurul, Pekin’i şu sözlerle gündeme taşımıştı: “Profesyoneller arasında amansız bir tanıtım savaşının öne çıktığı zamanımızda, sessiz sedasız işini yapan, 1970’lerden bugüne tasarlayan ve inşa eden, nicelikten ve boyuttan çok, mimarlığa olan bağlılığıyla kendini meslek çevresine kabul ettirmiş, saygın bir isimdir Şevki Pekin. Onun ürünlerinin ardında, gündelik eğilimlerin ve çarpıcı biçimlerin peşinde sürüklenmeyi değil, tasarıma verdiği emeği görürüz. Kendinden ve birikiminden yola çıkarak ‘arayış’ onun ürün toplamında öne çıkan kavramdır. Her işinin ardında, sabırla en doğrusu aranan, giderek olgunlaşan bir tasarım süreci vardır. Bu nedenle yapıları ve tasarımları, ancak mimarca bir okumayla ve zaman içinde kendini ele verir. Mimarlığın onu üreten özneyle telaşsız ve sessizce oluşan bir bağı olduğunu bize hatırlatan ve kişiliğiyle de bu alçak gönüllülüğü yansıtan, Sayın Şevki Pekin’e Mimar Sinan Büyük Ödülü verilmiştir.”

Depo Binası, Çandarlı, 2009

Mimarlar Odası’nın düzenleyiciliğinde, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin ev sahipliğinde Dünya Mimarlık Günü olan 7 Ekim 2019 tarihinde saat 16:00’da gerçekleşecek panel, İstanbul Büyükkent Şubesi’nin düzenlediği 15. Mimarlık ve Kent Şenliği’nin de bir parçası olacak. Aykut KöksalNevzat SayınÖmer PekinNeslihan Dostoğlu ve Emre Senan’ın konuşmacı olarak katılacağı panelin sonunda son söz Şevki Pekin’in olacak. Panelin ardından açılacak “Şevki Pekin Mimarlığı” başlıklı sergi, 7-20 Ekim 2019 tarihleri arasında izleyicisi ile buluşacak. Sergi daha sonra Türkiye kentlerinde belirlenen program çerçevesinde açılacak.

Program
16:00 – 16:15 Açılış Konuşmaları
- Eyüp Muhcu (Mimarlar Odası Genel Başkanı)
- Esin Köymen (Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Başkanı)

16:15 – 19:00 Konuşmalar
- Aykut Köksal (Mimarlık Kuramcısı)
- Nevzat Sayın (Mimar)
- Ömer Pekin (Mimar)
- Neslihan Dostoğlu (Prof. Dr., İKÜ Mimarlık Bölümü)
- Emre Senan (Tasarımcı)

Sonsöz ŞEVKİ PEKİN’de

19:00 Sergi Açılışı

Konut ve Peyzaj Düzenlemesi, Asos, Çanakkale, 2016

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :