"Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer" Sergi Etkinliği

mimarizm.com / 15 Şubat 2021
İstanbul Modern’in “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” adlı sergisi kapsamında gerçekleşecek etkinlikte, sergi küratörü Öykü Özsoy ve psikanalist, yazar Nilüfer Erdem çevrimiçi canlı yayınlanacak bir söyleşi ile 17 Şubat Çarşamba saat 19:15'te bir araya geliyor.

Selma Gürbüz’ün Yapıtlarındaki Hayvan Figürleri ve Hatırlamak Üzerine

Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi kapsamında psikanalist, yazar Nilüfer Erdem İstanbul Modern’in YouTube kanalından çevrimiçi ve canlı yayınlanacak bir konuşma gerçekleştiriyor. Nilüfer Erdem konuşmasında Selma Gürbüz’ün yapıtlarıyla kurduğu sahneler aracılığıyla izleyiciyi davet ettiği hatırlama, dönüştürme ve öznelliği tekrar tekrar yeniden kurma deneyimine odaklanacak. Konuşma sonrasında, sergi küratörü Öykü Özsoy ve Nilüfer Erdem bir söyleşi gerçekleştirecek. 

Selma Gürbüz’ün resimlerinin merkezinde yer alan kadın figürü çoğu zaman ona eşlik eden hayvan figürleriyle birlikte sunulur. Psikanalitik bir bakış açısından bu hayvan figürlerinin hem “öteki”ni hem de kendiliğin parçalarını temsil ettiği izlenimini ediniriz. Kendiyle kendi; kendiyle öteki arasındaki bu sahneler, bireyin ruhsallığını yapılandıran deneyimlerin yaşanmakta olduğu çocukluk dünyasının temsillerini akla getirir. Psikanaliz çocuklukta oyunun, erişkinlikte ise sanatın özne olmamıza katkı sağlayan en temel deneyimlerin yaşandığı alanlar olduğunu göstermiştir. Nilüfer Erdem, konuşmasında yaratıcılığın ruhsal bakımdan yaşamsal önemini Selma Gürbüz’ün yapıtları üzerinden değerlendirecek.

Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

 

*

Nilüfer Erdem Hakkında

Psikanalist, yazar Nilüfer Erdem, Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) ve Psike İstanbul üyesidir. Psikanaliz, edebiyat, sanat ve sinema üzerine makaleleri ve çevirileri vardır. Korkuyorum Anne (yön. Reha Erdem) filminin ortak senaristidir. Büyük A isimli bir öykü kitabı vardır (Nilüfer Güngörmüş, Everest Yayınları).


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :