Sanata Doymak İsteyenlere, Tophane Art Walk'tan "Açık Pazar"

mimarizm.com / 04 Nisan 2012
Sanata Doymak İsteyenlere, Tophane Art Walk'tan "Açık Pazar"

Tophane bölgesindeki galeri, inisiyatif, müze ve diğer sanat kurumlarının bilgilerini sanat izleyicisine ulaştırmayı hedefleyen iki aylık lokal sanat haritası Tophane Art Walk, 8 Nisan'da gerçekleşecek "Açık Pazar" etkinliği ile sanatseverleri bir kez daha semtteki etkinlikleri keşfetmeye davet ediyor.


Tophane Art Walk haritasında yer alan galeriler, her sergi boyunca bir Pazar kapılarını açık tutuyor. Sanat izleyicilerinin yoğun ilgi gösterdiği bu özel günün yeni edisyonu 8 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek. Tophane Art Walk "Açık Pazar / Open Sunday" kapsamında galeriler, 12:00-18:00 saatleri arasında gezilebilecek.

Bu kez harita Mısır Apartmanı galerilerinden NON, Pi Artworks Galatasaray, Galeri Nev, CDA Projects ve Galeri Zilberman'ın katılımıyla daha da genişliyor. Galeri Apel, Edisyon, Mars, Pg Art Gallery, Daire, Pi Artworks Tophane, Elipsis Gallery, Rodeo, artSümer, Galeri Mana ve Hayaka Artı' da izlenebilecek onlarca sergi ve etkinlik de "Açık Pazar" katılımcılarını bekliyor.

Galeri Apel'de "Daima Yüklü" adlı sergisiyle, kabullenmeyi seçtiği geleneksel kökenleri ve kendi eğitiminin sonucu edindiği farkındalık arasında kendine özgürlük alanı arayan Hande Varsat, günlük hayatta söyleyemediklerini, hazırladığı eserlerle dile getiriyor.

Ahmet Özcan'ın bizleri içinde gezinmeye davet ettiği, siyahın yani karanlığın hakim olduğu, ancak bu karanlığın içinde yaşayanları diğer renklerle ortaya çıkardığı bir yaşam alanı olan "Hayaller Evi" sergisi Edisyon'da izleyici karşısına çıkıyor.

Mars, Belçikalı sanatçı Luk Berghe'nin "Ütopya Kolleksiyonu" adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Berghe modernizm, ütopya, kapitalizm, sömürgecilik, ekoloji gibi temalar üzerinden uygarlık ve barbarlığın kolkola giden öyküsünde mimarinin rolüne dair sorular soruyor.

Pg Art Gallery'de şehirlerin kozmopolit yapısından, kentlerin dokusu ve politik ortamından ilham alan Jak Baruh'un "Metropole Bakmak" sergisi yer alıyor. Sanatçı dijital teknoloji sayesinde, çalışmalarında şehrin görüntülerini bir araya getirerek çok katmanlı bir etki yaratıyor.

Daire'de yer alan Ali İbrahim Öcal'ın "Patetik Koridor" serisinde insan ve hayvan arasındaki yapay ilişki ortaya koyuluyor. İnsan figürünün yoğunlukla resimsel sahneyi terk ettiği bu seride, çeşitli eylemlerde gösterilen hayvanlar birer metafor aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Pi Artworks'te şiddetin yarattığı değişkenliğe odaklanan Ümmühan Yörük, benzer durumlara tanıklık eden bireylerin birbirleri ile kurdukları yakınlıklara dair insan hallerini "Aralıklı Yakınlık" adlı sergisinde sanatseverlere sunuyor.

Elipsis Galeri, fotoğraftaki 'limited edition' sistemini vurgulamak ve önemini anlatmak için gerçekleştirdiği "Editions" başlıklı sergi dizisinin ikincisiyle karşımızda. Beş genç fotoğraf sanatçısının bir araya geldiği ‘Editions II'de Alp Klanten, Yusuf Sevinçli, Metehan Özcan, Seza Bali ve Charles Richards'ın çalışmaları görülebilir.

artSümer, Mısırlı sanatçı Basim Magdy'nin Türkiye'deki ilk kişisel sergisi "When Thought Evades the Great Thinker"a ev sahipliği yapıyor. Sanatçı sergisinde, absürtlüğü bir araç olarak kullanarak medya tarafından uygulanan otoriter pratikleri görünür kılıyor.

Galeri Mana, Yurt-Anadolu serisinden yeni resimler ve video yerleştirmesiyle peyzaj türünü yeniden yorumlayan Murat Akagündüz'ün "Cehennem – Cennet" adlı kişisel sergisini izleyenlere sunuyor. Ayrıca Hayaka Artı, sanatçı Şiir Özbilge moderatörlüğünde farklı disiplinlerden sanatçı ve sanatçı gruplarıyla Açık Pazar'a özel tüm ziyaretçi çocuklar için "Açık Çocuk - Sanatçı Karşılaşmaları Atölyesi" düzenliyor. Çocuklar projeyi destekleyen sanatçıların bir kısmıyla çalışırken, yetişkinler de çevredeki galerileri gezebilecekler.


Ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Sanatçı Luk Berghe ile...
İlişkili Haberler
Küratör Pınar Öğrenci ile...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :