Sakıp Sabancı Müzesi'nde Gökyüzü Etkinliği

mimarizm.com / 20 Ekim 2015
Sakıp Sabancı Müzesi'nde Gökyüzü Etkinliği


SÜ Sakıp Sabancı Müzesi'nde Akbank Sanat'ın desteğiyle düzenlenen "ZERO. Geleceğe Geri Sayım" sergisi, 23-24 Ekim 2015 tarihlerinde sanat, bilim, mimarlık ve teknolojinin buluşmasını kutlayarak gökyüzüne uzanacak "The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği'ne ev sahipliği yapacak.

 
ZERO'nun sanatı ve teknolojiyi birleştiren devrimci prensiplerine paralel olarak planlanan "The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği" kapsamında, dünya ve Türkiye sanat çevrelerinden önemli isimlerinin ZERO'yu her yönüyle değerlendireceği konferansların yanı sıra; ZERO kurucusu ve MIT Görsel Sanatlar Bölümü yöneticisi Otto Piene'nin sanat ve teknolojiyi buluşturduğu açık hava heykelleri "Şişme Objeler" performansı yer alacak.
 
"The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği" kapsamında, 23 Ekim Cuma günü sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, ZERO kurucusu Otto Piene'nin eşi, MIT öğretim görevlisi ve sanatçı Elizabeth Goldring Piene, MIT Müzesi'nde teknoloji ve sanat üzerine küratöryel çalışmalarda bulunan Laura Knott, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı ve 2016 İstanbul Tasarım Bienali küratörü Mark Wigley 'nin katılımıyla ZERO'nun dünü, bugünü ve geleceğinin tartışılacağı bir konferans serisi düzenlenecek.
 
24 Ekim 2015 Cumartesi günü gerçekleştirilecek gökyüzü performansında ise, sanatçılar ve gönüllü öğrencilerden oluşan bir grup, Otto Piene'nin 1969 yılında yarattığı "Gökyüzü Sanatı" kavramıyla beraber ürettiği "Şişme Objeler" eşliğinde performans gerçekleştirecek. Sakıp Sabancı Müzesi'nin terasından Emirgan'ın gökyüzüne bırakılacak açık hava eserleriyle gökyüzü, bulutlar arasında sonsuz bir tuvale dönüşecek.


"Gökyüzü Sanatı" hakkında:

ZERO kurucularından Alman sanatçı Otto Piene'nin kariyeri boyunca MIT'de yürüttüğü akademik çalışmalarının bir uzantısı olan "Gökyüzü Sanatı" kavramı, sanatçının sanat, bilim ve teknolojiyi bir araya getiren sanat pratiğinin yanı sıra, II. Dünya Savaşı'na dair yıkıcı tecrübelerinin de yeniden yorumu niteliği taşıyor. Savaş sırasında gece karartmaları ve bombalara sahne olan gökyüzünün, aslında yarına dair olumlu vaatlerle insanın hayal edebileceği en büyük tuval olduğu fikriyle yola çıkarak gökyüzü için eserler üretmeye başlayan Piene, gökyüzü sanatı fikrini "Savaş sırasında gökyüzüne dair keyif duygularının yerini dehşet almıştı. Savaş bittiğinde ise gökyüzünü kutlama dürtüsü ve sevinci ortaya çıktı, bununla beraber de gökyüzü sanatı fikri." sözleriyle yorumluyor. Bu anlamda 23-24 Ekim'de Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleştirilecek "The Sky Event / Gökyüzü Etkinliği", olumsuzluk atmosferinde bilgi, yenilik ve umudun kutlamasının yanında geleceğe dair iyimser bir temenni olarak öğrenci ve sanatseverlerle buluşacak.


Etkinlik Programı:

23 Ekim Cuma
14:00 – 17:00  Konferans: Beral Madra, Mark Wigley, Elizabeth Piene, Laura Knott

24 Ekim Cumartesi
14:00 – 18:00  Gökyüzü Performansı

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :