Perşembe Sineması 21-28 Haziran Programı

mimarizm.com / 21 Haziran 2018
SALT Beyoğlu'nda gerçekleşen Perşembe Sineması ilkbahar gösterimlerinin son iki filmi 21 ve 28 Haziran'da Açık Sinema'da izlenebilir.

21 Haziran, 19.00

Nocturama [Nocturama: Paris Yanıyor] (2016)
Yönetmen: Bertrand Bonello
130 dakika
Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Çeşitli etnik kökenlerden gelen ve yaşadıkları topluma tepki duyan bir grup Parisli genç bombalı saldırı planları yapar. Şehirde eş zamanlı terör eylemleri gerçekleştiren gençler, gece lüks bir alışveriş merkezine saklanır. Saint Laurent (2014) ve House of Tolerance (2011) gibi tartışmalı yapımlarla tanınan Bertrand Bonello’nun gerilim türü bu filmi, temeli belirsiz bir politik öfke ile bugünün tüketim kültürünün etkilerini bir arada işliyor. 

Yönetmen, 2017 tarihli bir söyleşisinde söz konusu birlikteliği şöyle anlatmıştı: “Aynı anda hem terörizm hem de kapitalizme kendini kaptıran bireyler yaratabilecek bir dönemde yaşıyoruz. Nocturama’yı 40 yıl önce çekseydim yalnızca sokağın gerçekliğine dayalı ilk bölümden oluşurdu. İnşa ettiğimiz yapay, ticari dünyada geçen ikinci bölüm filmi güncel kılıyor.”

*

28 Haziran, 19.00​

One of Us [Bizden Biri] (2017)
Yönetmen: Heidi Ewing ve Rachel Grady
95 dakika
İngilizce ve Yidiş; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bildikleri tek hayatı geride bırakma cesareti gösteren üç bireyin hikâyesini anlatan bu belgesel film, New York’un son derece içe kapalı Hasidik Yahudi cemaatinden ayrılmanın zorluklarına odaklanıyor. İki yıla yayılan yapım, aile, arkadaş, cemaat ve dinlerinden kopan bireylerin dışlanma, intikam ve tamamen yalnız bırakılma tehditlerine karşın yabancısı oldukları bir dünyada kendilerini bulmaya çalışmalarını işliyor.

Yönetmenler Heidi Ewing ve Rachel Grady’nin cemaat gözlemleri temelinde bir araya getirdiği çarpıcı olay ve diyaloglar, bir topluluğun üyesi olmak ve bireysellik çatışması üzerinden evrensel bağlamda kimlik olgusunu irdeliyor.


Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :