Pera Film’den Çin Sinemasına Yolculuk

mimarizm.com / 19 Nisan 2019
Pera Film, Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisi kapsamında Çin sinemasından önemli yapımları 19 Nisan - 25 Mayıs 2019 tarihleri arasında perdeye taşıyor.

Halkın Arzu Cumhuriyeti / People's Republic of Desire, 2018

Çin Sineması Zamanı başlığı taşıyan program, Çin sinemasının son dönem örnekleri ile Çin hakkında yapılan filmleri bir araya getiriyor. Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış niteliği taşıyan program, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen beş yapımı sinemaseverlerle buluşturuyor.

Programda, Çin güncel sinemasının önemli yönetmenlerinden Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında; Wang Bing’in Acı Para; Yi Cui’nin Gölgelerin; Hao Wu’nun Halkın Arzu Cumhuriyeti ve Xiang Zi’nin  Ay’a Havlayan Köpek’i gösteriliyor. Film programı kapsamında ayrıca Mürekkepten sergisi sanatçılarından Xu Bing’in  çağdaş Çin’i yorumladığı Yusufçuk Gözleri izlenime sunuluyor. 

Ödüllü yapımlar ilk kez Türkiye’de!

Çin Sineması Zamanı film programı kapsamında gösterime giren ilk film Dağlar Uzaklaştığında, yönetmen Zhang-Ke Jia’nın bir ailenin 26 yıllık hikayesinden yola çıkarak, Çin’in hızlı modernleşme sürecine bakışını yansıtıyor. Yönetmen Wang Bing’in Çin’in doğusunda, hızlı gelişen sanayi şehri Huzhou’da geçen filmi Acı Para, buraya göç etmiş işçilerin günlük yaşamlarından kesitler sunuyor. Gölgelerin, gölge oyunu sanatının köylerdeki minik doğaçlama tiyatrolarda hala canlı tutulduğu Çin’in kuzeybatısında, gezici bir tiyatro kumpanyasının öyküsüne odaklanıyor. 

Dağlar Uzaklaştığında / Mountains May Depart, 2015

Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinde Arka Plan Hikayesi: Yaz Dağları başlıklı yerleştirme ile yer alan sanatçı ve yönetmen Xu Bing, Çin Sineması Zamanı programına Yusufçuk Gözleri ile dahil oluyor. Locarno Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü yanısıra özel mansiyon ödülleri sahibi bu filmde Xu Bing, medya kültürünü ele alırken, çağdaş Çin’e yeni bir bakış getiriyor.  Yönetmenliğini Hao Wu’nun yaptığı Halkın Arzu Cumhuriyeti, şöhret ve servet arayışı ekseninde, insanların internet ortamındaki ilişkileri üzerine gerçek hayattan bir kesit sunuyor. 2018 South by Southwest Film Festivali’nde belgesel kategorisinden Büyük Jüri Ödülü’nü alan film, “sanal ilişkiler gerçek hayattaki insan bağlantılarının yerini alabilir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan yönetmen Xiang Zi imzalı Ay’a Havlayan Köpek ise, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor. 

Dağlar Uzaklaştığında / Mountains May Depart, 2019

Pera Film’in Çin Sineması Zamanı film programı, 25 Mayıs’a kadar izlenebilir. Biletler Biletix’den temin edilebilir. Çin Sineması Zamanı film programına linkten ulaşılabilir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :