PechaKucha Night İstanbul Vol. 26 “Yaratıcı Karşılaşmalar III”

mimarizm.com / 10 Ekim 2017
Çarpıcı konuşmacı ve konularla katılımcıları yaratıcılık üzerine düşünmeye davet eden yeni PechaKucha Night İstanbul etkinliği, 19 Ekim Perşembe akşamı Kaset Kadıköy’de.

PechaKucha Night İstanbul, 2017 yılında ‘Yaratıcı Karşılaşmalar’ başlığı ile Salon De Creativithe sponsorluğunda yaratıcı ruhu yaşatmayı başaran konuşmacıları ve projelerini sahneye davet ediyor.

“Yaratıcı Karşılaşmalar III” başlıklı üçüncü buluşmada katılımcılar yine çarpıcı konuşmacı ve konularla yaratıcılık üzerine düşünecekler. Etkinlik, 19 Ekim Perşembe akşamı Kaset Kadıköy’de ücretsiz izlenebilir.
 

PechaKucha Night nedir?
PechaKucha Night, Şubat 2003’te Klein Dytham Mimarlık’tan Mark Dytham ve Astrid Klein tarafından genç tasarımcıların buluşup ilişkilerini genişlettiği ve işlerini kamusal alanda gösterebildikleri bir etkinlik olarak ortaya çıktı. PechaKucha Night bugün kâr amacı gütmeyen bir paylaşım ve iletişim etkinliği olarak, dünyanın 1500’den fazla kentinde düzenli olarak yapılıyor.

PechaKucha sunum formatı, fikirlerin 20 saniyelik 20 slayttan oluşan 6 dakika 40 saniyelik görsel bir sunumla izleyiciye etkin bir biçimde aktarılması esasına dayanıyor. İstanbul’daki PechaKucha Night etkinlikleri 34solo tarafından düzenleniyor.

PechaKucha Night İstanbul’da kimler konuştu?
2009 yılında başlayan PechaKucha Night İstanbul etkinliklerinde bugüne kadar yerli ve yabancı 120 konuşmacı sahneye çıktı. Konuşmacılar arasında 25 sunumla mimarlar çoğunluğu oluştururken, 17'şer sunumla tasarımcılar ve gösteri sanatçıları onları izledi. Sinema, dijital sanatlar, müzik, moda, fotoğrafçılık gibi yaratıcı endüstrilerin farklı alanlarından gelen konuşmacıların yanı sıra reklamcılar, kültür yöneticileri ve akademisyenler de PechaKucha Night sahnesinde yerlerini aldı. Yaşları 7-12 arasında değişen çocuklar ise kendileri için düzenlenen ‘Çocuk Olmak’ özel etkinliğinde PechaKucha Night sahnesine ilk adımlarını attılar.

PechaKucha Night İstanbul’u kimler izledi?
Her seferinde yaklaşık 150-200 seyircinin izlediği PechaKucha Night İstanbul etkinliklerinde en kalabalık izleyici grubunu mimarlar oluşturuyor. Öğrenciler, sanatçılar, fotoğrafçılar ve tasarımcılar da etkinliği yakından takip ediyor.

PechaKucha Night İstanbul’da neler konuşuldu?
PechaKucha Night İstanbul izleyicileri, iki ayda bir düzenlenen etkinliklerde İstanbul’un yaratıcı endüstriler ile ilgili gündemini yakalama şansını buldular. En yenilikçi tasarımlar, yeni mimari yaklaşımlar, genç yetenekler, moda trendleri, sanatçı inisiyatifleri, sosyal sorumluluk projeleri, internet girişimleri, yeni yayınlar, yeni mekanlar, disiplinler arası projeler keyifle izlenen görsel sunumlarla izleyiciye aktarıldı. Zaman zaman 20X20 sunum formatının sınırları zorlanarak müzikli, oyunlu, sürprizli, interaktif sunumlarla renkli ve eğlenceli anlar yaşandı. Özel gündemlerle düzenlenen etkinliklerde Hollandalı ve Türk mimarlar ‘Tanrım Beni Baştan Yarat’ başlığı altında İstanbul üzerine birlikte hayal kurmayı denediler. Erivan ve İstanbul’da ortaklaşa düzenlenen etkinliklerde iki kent arasındaki yakınlaşmalar yaratıcı endüstriler bakışıyla yeniden kurgulandı. İstanbul’un kültür sanat ajandasını belirleyenler ‘Curating İstanbul’ konulu gecede bir araya geldiler. ‘Bir Karakter Yaratmak’ başlıklı etkinlik ise farklı disiplinlerden 10 sanatçının sunumları ile yaklaşık 3 saat süren canlı bir performansa dönüştü.

PechaKucha Night İstanbul nerede yapılıyor?
PechaKucha Night İstanbul açılışını Hayal Kahvesi Bistro’da yaptı. Sonrasında geçen 4 yıllık dönem boyunca etkinliklere Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) gönüllü ev sahipliği yaptı. Düzenli resmi etkinlikler dışında amberFestival, ArkiParc, ArkiMeet ve Kurye Video Festivali için başka mekanlarda özel etkinlikler düzenlendi.Ayrıca, İstanbul Tasarım Bienali’nde yan etkinlik olarak yer aldı. ‘Kendi Partini Kendin Yarat’ başlığı ile uzun bir aradan sonra tekrar kulüp ortamına dönen PechaKucha Night İstanbul, Milano'daki Salone del Mobile’de diğer PechaKucha şehirleriyle birlikte sunum yaptı. 2016'da Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün ev sahipliği yaptığı etkinlik, 2017'de Kaset Kadıköy’de düzenleniyor.

PechaKucha Night İstanbul ne zaman yapılıyor?
PechaKucha Night İstanbul yılda 4 kez yapılıyor. Etkinlik tarihleri ve diğer bilgiler için PechaKucha Night İstanbul resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :