O.B.A.

mimarizm.com / 31 Mart 2023
Mk Yurttaş'ın, duyusal coğrafya tahayyülü olarak tarif edilen O.B.A. isimli performans araştırma projesi, 1 Nisan - 6 Mayıs 2023 tarihleri arasında sergilenecek.

Mk Yurttaş, O.B.A. isimli posthuman (insan sonrası) beden/mekan/zaman konusunu araştıran ses üzerine performans araştırma projesini, 5533 ev sahipliğinde, 1 Nisan - 6 Mayıs 2023 tarihleri arasında sergiliyor. Performistanbul iş birliğiyle gerçekleşen ve bir duyusal coğrafya tahayyülü olarak tarif edilen proje, ismini "Organizmalar Birer Algoritmadır" cümlesinin baş harflerinden ve sanatçının çocukluğundan gençliğine kadar yaz aylarında yaşadığı oba isimli yapılardan alıyor.

Her Cumartesi 14:00-18:00 saatleri arasında farklı bir performans ve etkinliğin deneyimleneceği proje, 1 Nisan'da "Organizmalar Birer Algoritmadır" isimli ilk performans ile İstanbul'un Fatih / Kadırga semtindeki Sokullu Mehmet Paşa Camii Külliyesi Avlusu'nda bir ses/mekân deneyimi ile başlıyor. Avludan İMÇ Blokları'na doğru kolektif bir yürüyüşün ardından İMÇ koridorlarında ve 5533'te devam ediyor. Takip eden haftalardaki her bir cumartesi ise sırasıyla O, B ve A harfleriyle ilişkilenen dörder saatlik, dört farklı performansı içeriyor.

Haftanın üç günü deneyimlenebilen proje, her pazartesi ve cuma günü 14:00-18:00 saatleri arasında gerçekleşen ve toplamda 32 saatlik bir sürece yayılarak canlı olarak üretilen bir performatif enstalasyon ve iki ayrı ses enstalasyonunu kapsıyor. Proje sürecine dahil olan üretici, katılımcı, ziyaretçi ve izleyicilerle şekilleniyor.

Proje sürecindeki performans ve etkinliklerin haftalık e-postalarla izleyicilere duyurulacağı O.B.A., aynı zamanda projenin @oba.proje Instagram hesabından ve obaproje.tumblr.com adresindeki dijital günlük blogdan takip edilebilir.

Program

Sergi süresince Pazartesi ve Cuma günleri: "oba" - performans enstalasyonu 5533’te deneyimlenebilir.

1 Nisan Cumartesi - "Organizmalar Birer Algoritmadır" - performans

8 Nisan Cumartesi - "O" - performans

15 Nisan Cumartesi - "Bal, baba, boğaz, burden" - açık stüdyo / workshop / lecture (sunum) performans

20-24 Nisan - Sergi kapalı olacaktır.

29 Nisan Cumartesi - "Ağırlık" - performans

6 Mayıs Cumartesi - Kapanış & Sanatçı Konuşması

 

*

Mk Yurttaş - Sanatçı ve Araştırmacı / Akademisyen

Mk, İTÜ Mimarlık Lisans ve “beden ve mekan hibritleşmesi” üzerine İTÜ Mimarlık Yüksek Lisans derecelerini; “çağdaş sanatta insan sonrası (posthuman) beden” üzerine YTÜ Sanatta Yeterlik (PhD) derecesini aldı.

Performans, yerleştirme, video, fotoğraf, çizim, metin, mekansal müdahalelerden oluşan çalışmaları Türkiye’de Pera Müzesi, Müze Evliyagil, Mamut Art Project, İstanbul Bienali’nde ve Hollanda, Polonya, Almanya, İtalya, Hong Kong ve ABD’de sergilendi.

Mk'nın sanat pratiği "mikaye" adıyla devam eden bir araştırma projesidir. mikaye, Mk'nın da aralarında olduğu kurmaca personaların birbirleriyle bağlantıda oldukları bir şizodüzlemdir. mikaye’de personalar beraber yaşarlar ve üretirler. Hepsinin ayrı birer ismi olsa da; hiç birinin net, sabit bir görünümü, üretim biçimi ve kimliği yoktur. Birbirlerinin içine akıp, düzlemin bir yerinden dalıp başka bir personanın içinden çıkmayı, kimi zaman aylarca derinlerde kalarak yaşamayı, yok oldu sanılmayı severler.

Mk, İstanbul’da yaşıyor ve sanat / akademik araştırmalarına Performistanbul’da ve Haliç Üniversitesi’nde devam ediyor.

5533 Hakkında

2007 yılında Nancy Atakan ve Volkan Aslan tarafından kurulan 5533, kâr amacı gütmeyen bağımsız bir sanat inisiyatifidir. Bu bağlamda alternatif modeller oluşturmaları için sanatçıları ve farklı disiplinlerden, mesleklerden, geçmişlerden insanları bir araya getirmeyi amaçlar. Sanatsal araştırma, eleştirel düşünme, katılımcılar arası diyalog, iş birliği, etkileşim, tartışma ve paylaşıma dayalı güncel sanat projelerine alan açar. Katılımcıların, başarısızlık endişesi duymadan deney yapabilecekleri bir ortam sağlamayı önemser.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :