Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz İtalya

mimarizm.com / 29 Şubat 2024
“Müzeler Konuşuyor” söyleşi serisinin üçüncü etkinliğinde, GAMeC - Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi Direktörü Lorenzo Giusti, 1 Mart Cuma saat 19.00’da İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşacak.

İstanbul Modern’in “Müzeler Konuşuyor” başlıklı söyleşi serisi İtalya ile devam ediyor.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu desteği ve İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen serinin üçüncü etkinliğinde, GAMeC - Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi Direktörü Lorenzo Giusti, 1 Mart Cuma saat 19.00’da İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşacak.

Kapılarını 1991 yılında açan GAMeC - Galleria d’Arte Moderna e Contemporanea di Bergamo, kurulduğu günden bu yana 15. yüzyılda inşa edilen manastırda sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor. Bergamo kentinin sanat hamiliği geleneğini bugüne taşıyan müze, 20. yüzyılın başından günümüze kadar tarihlenen 3000 civarı sanat yapıtını barındırıyor. GAMeC, ana koleksiyonları yanında Balla, Boccioni, de Chirico, Kandinsky ve Morandi gibi 20. yüzyılın büyük sanatçılarının çalışmaların yer aldığı Spajani Kolekisyonu, heykeltıraşın kendisi tarafından Bergamo kentine bağışlanan Manzù Koleksiyonu, 1950 ve 1960’lara odaklanan Succhi Koleksiyonu ile Accademia Carrrara Koleksiyonları’ndan müzeye aktarılan yapıtları barındırıyor.

GAMeC’in Palazzetto dello Sport (Küçük Spor Sarayı) çatısı altında yer alacak yeni binasında 2026 yılında hizmet vermeye başlaması planlanıyor. Carlo Cappai ve Maria Alessandra Segantini tarafından kurulan mimarlık ofisi C + S imzalı proje, GAMeC’in sanat akımlarına, sanatçılara ve farklı konulara odaklanan sergileri yanında farklı programlarına ev sahipliği yapmak ve kurumun günümüzdeki gereksinimlerine yanıt vermek üzere tasarlandı. Yeni proje, yalnızca 1960’larda inşa edilen spor salonunun dönüşümüne değil, aynı zamanda kentsel ölçekte bir müdahaleye de işaret ediyor.

GAMeC’in direktörü Lorenzo Giusti’nin konuşmasına başlığını veren “Bir Dağ Gibi Düşünmek” başlıklı proje, müzenin gelecek vizyonunun yalnızca yeni binayla sınırlı olmadığını gösteriyor. Sürdürülebilirlik ve topluluk kavramlarını mercek altına alacak iki yıllık bu proje, yirmi sanatçı ve sanatçı kolektifi tarafından yürütülecek çok yönlü bir etkinlik programı olarak kurgulanıyor. Daha önce aralarında Kunsthaus Baselland, Venedik Bienali, Palazzo Grassi ve Punta della Dogana, Milano Trienali ve Palazzo Strozzi gibi kurum ve etkinliklerde görev alan Giusti, 31 Mayıs 2024’te kapılarını açacak 9. Gherdëina Bienali’nin de küratörlüğünü üstleniyor. Lorenzo Giusti, konuşmasında geçmişten geleceğe GAMeC’i farklı yönleriyle tanıtırken Gherdëina Bienali’nin içeriğiyle ilgili de ipuçları verecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :