Mladen Dolar SALT Beyoğlu'na Konuk Oluyor

mimarizm.com / 06 Haziran 2011
Mladen Dolar SALT Beyoğlu'na Konuk Oluyor

SALT Beyoğlu, 8 Haziran Salı günü saat 18:30'da , Ljubljana Üniversitesi (Slovenya) Felsefe Bölümü öğretim üyesi ve Jan van Eyck Akademisi (Maastricht, Hollanda) danışmanı Prof. Dr. Mladen Dolar 'ı ağırlıyor.

Dolar, İngilizce olarak gerçekleştireceği " The Burrow of Sound" (Ses Çukuru) başlıklı konuşmasında; içerisi ve dışarısı, psişe ve dışsal, gerçeklik ve hayal, akıllılık ve delilik arasındaki sınırları irdeleyecek.

Sesin doğası ile modern felsefe ve sanattaki imaları etrafında Hüseyin Bahri Alptekin ile yaptıkları geçmiş konuşmaların peşine düşen Dolar, incelemesini, Kafka'nın Türkçe'de yayımlanmamış "Der Bau" adlı kısa hikayesinin okumasına dayandırıyor. Sesin konumu, kaynakları ve özellikleri etrafında sorular uyandıran eser, bir porsuğun çukuruna izinsiz olarak giren ve sonunda hayvanın hayatını kabusa dönüştüren sesin hikayesini anlatıyor.

Hegel'in "Phenomenology of Spirit" (Tinin Görüngübilimi) adlı eseri üzerine hazırladığı teziyle 1991 yılında doktora derecesini alan Dolar'ın, akademik dergilerde ve derleme kitaplarda 100'den fazla makalesi yer aldı. Aralarında "Opera's Second Death" (Slavoj Zizek ile birlikte, Routledge, 2001) ve "A Voice and Nothing More" (MIT, 2006) gibi İngilizce yayınların da bulunduğu 10 kitap yazdı.

Yakın zamanda yayımlanan eserleri: "Cutting off King's Head, On the Foucauldian Legacy" (Ljubljana, 2010) ve "Officers, Maids and Chimneysweepers" (Ljubljana, 2011). 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :