“Mimarlığa Doymayan Adam, Nişan Yaubyan”

mimarizm.com / 06 Mart 2017
Sakarya Hükümet Konağı'nın mimarlarından Nişan Yaubyan hakkındaki belgeselin gösterimi, 10 Mart Cuma günü Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu'nda gerçekleşecek. 

HAYCAR Mimar ve Mühendisler Derneği, "Ustalara Saygı" adında başlattığı projenin ilk adımında, Türk modern mimarlık tarihinin önemli isimlerinden Nişan Yaubyan'a yer veriyor.

Hazırlanan belgeselde; Berç Çalıkman, Elif Gündoğdu, Enis Kortan, Evin Eriş, Levent Aksüt, Yaşar Marulyalı röportajları eşliğinde, mimarın mesleki hayatı ve yaşam öyküsüne yer alıyor.

Katılıma açık olarak düzenlenen etkinlik ücretsiz izlenebilecek.

Tarih: 10 Mart 2017, Cuma
Yer: Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu (Harbiye)
Belgesel Gösterimi ve Söyleşi: 19:30
Kokteyl: 21:00 - 22:00 

Nişan Yaubyan Kimdir?
1928 İstanbul doğumlu Nişan Yaubyan, 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. İTÜ'den arkadaşları ve sonradan ortakları olan Enis Kortan, Avyerinos Andonyadis ve Harutyun Vapurciyan ile katıldığı birçok yarışmadan derece aldı. Birçok tasarımı uygulandı ve Türk Modern Mimarlığı'nın ilk nesline mensup bir mimar olarak önemli binaların inşasında yer aldı. Bunlardan en önemlisi, ortaklarıyla gerçekleştirdiği ve yarışma birinciliği ardından inşa edilen tasarımlarından olan Sakarya Hükümet Konağı'dır. 

Michigan Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamlayan Yaubyan, bir süre Amerika'da çalışmış, önce Eero Saarinen'in ofisine girmiştir. Ardından Minoru Yamasaki'nin çalışma ekibinde yer alan Yaubyan, mimarın İkiz Kuleler gibi önemli projelerinde de çalışma imkanı bulmuştur. Türkiye'ye döndükten sonra kendi ofisinde mimarlık çalışmalarına devam eden Yaubyan, 2000 yılından itibaren Arman Güran'ın davetiyle bir süre Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde eğitim görevlisi olarak çalışmıştır. Kendisine 2003 yılında, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından Türkiye mimarisine katkılarından dolayı onur üyeliği verilmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :