Mimarlarla Masallar #10: Dicle B. Özdemir ve Kadir Uyanık

mimarizm.com / 27 Temmuz 2022
Mimarlığın doğasında olan 'eleştirme içgüdüsünü' masallarla bir araya getirmeyi hedefleyen ‘Mimarlarla Masallar”ın 27 Temmuz Çarşamba günü Müze Gazhane'de gerçekleşecek bölümünün konukları Dicle B. Özdemir ve Kadir Uyanık.

Oyun Mu'nun Mimarizm ve Müze Gazhane iş birliğiyle hayata geçen ‘Mimarlarla Masallar’ canlı yayın serisi, mimarlarla birlikte masalların mimari öğretileri, mekansal algıları, karakter analizleri, olay kurgusu, iyi-kötü algısı, toplumsal eşitlik konuları, çocuklara kattıkları, çocuklardan aldıkları gibi çeşitli konular eleştiriye sunuyor.

Moderasyonunu Oyun Mu'dan Merih Bengisu Yiğit’in yaptığı söyleşiler Temmuz ayında Müze Gazhane’de Çarşamba günleri saat 19:00'da T Atölye’de yapılacak. 27 Temmuz Çarşamba akşamı do[x]architecture kurucu ortakları Mimar Dicle B. Özdemir ve Y. Mimar Kadir Uyanık'ın konuk olarak yer alacağı etkinlik Gulliver'in Gezileri masalı üzerinden gerçekleşecek.

Serinin ilk konuğu Fareli Köyün Kavalcısı masalı ile birçok üniversitede öğretim görevlisi olan Mimar Reha Benderlioğlu olmuştu. İkinci bölümde 2x1 Architects kurucularından Mimar Hakan Evkaya ile Çizmeli Kedi masalı üzerine sohbet edildi. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalı ile üçüncü bölüm konuğu ise Banu Uçak oldu. Dördüncü bölümde Mimar / Restorasyon Uzmanı Aslı Özbay Hansel ve Gretel masalı ile beşinci bölümde ise Mekan Araştırmacısı Ece Duran Uyuyan Güzel masalı ile konuğumuz oldu. Son olarak altıncı bölüm konukları ise Oz Büyücüsü ile MeMALondon kurucusu Y. Mimar Mert Eyiler ve Psikolog / Sinema Yazarı Sezen Sayınalp yayına konuk oldular. YouTube üzerinden canlı olarak yayınlan sekizinci bölüm konuğu ise Parmak Çocuk masalı ile ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’di. Müze Gazhane'de yapılan söyleşinin ilk konuğu ise Nasreddin Hoca teması ile PDG Mimarlar Kurucu Ortağı Murat Şahin, ikinci konuk ise Peter Pan masalı ile Peyzaj Mimarı Enise Burcu Derinboğaz (Salon/Praxis) oldu.

Mimarlarla Masallar; mekansal algılarımızı çocukluğumuzdan beri güçlendiren ve hayal gücümüzün olmazsa olmazı masallar toplumu nasıl şekillendirmiş? Dinlediğimiz ve okuduğumuz bu masallar sandığımız kadar masum mu? sorularının yanıtlarını arıyor. 

 

*

OyunMu Hakkında
Mimarlığın temeli olan 'ARAŞTIR, SORGULA, ÜRET, KAZAN' pratiğini topluma kazandırmayı hedefler. 'Çocuk ve Mimarlık'la da karşınıza çıkan OyunMu küçük dostlarımızın yaşadıkları çevreyi farkında olmalarını sağlar. Bunu her biri özel tasarlanmış oyunlar aracılığıyla gerçekleştirir. Çocuk ve Psikoloji atölyeleri, oyuncak tasarımları, basılı ve dijital yayınlar, enstalasyon çalışmaları gibi daha bir çok konuda multidisipliner çalısan bir ekibe sahiptir.

Dicle B. Özdemir hakkında

1987 yılında Ankara’da doğdu. 2009 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl İTÜ Mimari Tasarım Programı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. 2010-2016 yılları arasında çeşitli ofislerde ve farklı ölçekli projelerde mimar ve proje yöneticisi olarak görev aldı. Lisans eğitimi süresince ve sonrasında öğrenci ve profesyonel yarışmalara katıldı ve ödüller aldı. 2017-2019 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Mimari Tasarım Stüdyosu’nda yürütücü olarak yer aldı. 2016’dan bu yana mesleki çalışmalarına, kurucu ortağı olduğu do[x]architecture tasarım ofisinde devam etmektedir. 

Kadir Uyanık hakkında

1984 yılında doğdu. 2007 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım programında yüksek lisans eğitimine başladı ve 2009 yılında tamamladı. 2013 yılında Kültür Üniversitesi’nde doktora eğitimine başladı. 2007-2019 yılları arasında Kültür Üniversitesi İç Mimarlık bölümünde öğretim görevlisi olarak proje yürütücülüğü yaptı ve dersler verdi. Çeşitli üniversitelerde davetli jüri üyesi olarak yer aldı. Bu süre içerisinde ekibi ile girdiği ulusal ve uluslararası yarışmalarda 3’ü birincilik olmak üzere çeşitli ödüller aldı. 2016’dan bu yana mesleki çalışmalarına, kurucu ortağı olduğu do[x]architecture tasarım ofisinde devam etmektedir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :