MİM-AD Seminerleri: Balyanlar, Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi

mimarizm.com / 31 Mayıs 2021
MİM-AD Seminerleri'nin 31 Mayıs tarihli (bugün) konuğu, "Balyanlar, Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi" başlıklı konuşmasıyla Büke Uras.

MİMAD (Mimarlık Kültürü ve Mirası Araştırmaları Derneği) 2020-2021 dönemi çevrimiçi seminerlerinin bu dönemki son konuğu, y.mimar/araştırmacı Büke Uras olacak. 

Uras, 31 Mayıs 2021 Pazartesi akşamı saat 19.00'da, "Balyanlar, Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi" başlıklı sunumunu paylaşacak.

Webinar, Zoom programı aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Herkese açık ve ücretsiz olan etkinliğe katılım için mimad2012@gmail.com email adresine ad, soyad ve email adresinizi belirten email yollamanız yeterli olacaktır. Webinar linki, katılım için email yollayanlarla etkinlik tarihinden kısa süre önce paylaşılacaktır.

Etkinlik Metni

Kuşaklar boyunca Osmanlı sultanları için mimari eserler tasarlamış ve inşa etmiş Balyanlar, Osmanlı mimarlığının yerel dilini temel alıp yorumlayarak Sarayın mimari zevk ve tercihlerini biçimlendiren ve bu sayede imparatorluk başkenti olan İstanbul’un son yüzyılına damgasını vuran önemli bir mimar ailedir. Krikor (1764-1831), oğlu Garabed (1800-1866) ve torunları Nigoğos (1826-1858), Sarkis (1831-1899) ile Hagop (1837-1875) başta olmak üzere farklı aile üyelerinin dahil olduğu “Balyan atölyesi” mimari pratiği, nesilden nesile aktarılan mesleki birikim kadar kişisel tarihleriyle de biçimlenmiştir.

Dolmabahçe Sarayı gibi pek çok önemli yapıyı tasarlayan ve inşa eden Balyanlar hiçbir zaman mimarlık üzerine düşüncelerini ortaya koyan metinler yazmamışlardır. Tasarım anlayışlarını anlamamızda bize eşlik edecek metinlerin yokluğunda Balyan mimarlığı, sadece inşa edilmiş yapıları üzerinden değerlendirilebilmiştir. Gazeteci ve Yazar Vikont Alfred de Caston, 1875 yılında Revue de Constantinople’da yer alan makalesinde, aile üyelerinin ayrıntılı biyografilerini, “Ailenin tarihi anıtlarla yazılabilir.” diyerek inşa edilmiş eserler üzerinden ilk kez kaleme almış ve Balyan mimarlığı tarihi yazımının uzun yıllar sürecek metodolojisini ortaya koymuştur.

Bu kitap çalışmasında Caston’un tutumuna ek olarak, Mimar Levon Güreğyan (1869-1950) ve sonrasında ailesinin, yüz yılı aşkın bir süre özenle sakladıkları ve günümüze ulaştırdıkları Balyan Arşivi’nde yer alan gerçekleştirilmemiş projeler ilk kez kapsamlı bir şekilde incelenerek, Balyan Atölyesi tarihine ışık tutulması hedeflenmiştir. 3 yıllık bir araştırma süreciyle Balyan Arşivi, imparatorluk inşaatlarının tasarım sürecini de yansıtmasından dolayı nadir ve değerli verileriyle, çizilen kadar çizen konusunda da birincil kaynak olarak ortaya konmuştur. Balyan Arşivi’ni tamamlayacak şekilde, birçoğu ilk kez gün yüzüne çıkan farklı ülkelerden belgeler biri araya getirilmiştir.

Balyan Arşivi’nde yer alan Beylerbeyi, Çırağan ve Fer’iye saraylarına ait çizimler, Yıldız Sarayı Büyük Mâbeyn Köşkü genişletme ve Çırağan Sarayı sedefli kapılarının kullanıldığı Şale Köşkü Ziyafet Salonu düzenlemesi projeleri, Bâb-ı Âli için yenileme önerisi, Esma Sultan’ın Kabataş’taki konağının planı, Galatasaray Lisesi planı, Aya İrini içerisinde eski silah koleksiyonlarının muhafazasına yönelik Osmanlı müzecilik tarihi için önemli plan, Dolmabahçe Gazhanesi ve Feshane Fabrika-i Hümâyunu gibi sanayi tesisleri çizimleri ile belki de hepsinden önemlisi, Sarkis ve Hagop Balyan’ın az bilinen başyapıtı, yüzyıllar sonra dört minareli olarak inşası emredilen tek selâtin cami olan Aziziye Camisi projesi teşhis edilerek Osmanlı mimarlık tarihine kazandırılmıştır.

 

*

Y. Mimar ve Araştırmacı-Yazar Büke Uras Hakkında

1997-2002 arasında Roma, La Sapienza Üniversitesi’nde mimarlık okudu. 2003-2008 yıllara arasında, New York’da Daniel Romualdez ve Skidmore, Owings & Merrill (SOM) gibi farklı mimarlık ofislerinde çalıştı. 2008’den itibaren İstanbul’da bağımsız olarak mimarlık kariyerine devam etti. Bahçeşehir Üniversitesi’nde mimari proje tasarım dersleri verdi. Istanbul Art News’un mimarlık bölümündeki köşesinde makaleleri yayınlandı. 2016 yılından beri Paris’te mimarlık kariyerine devam ediyor. Uras, 10 seneyi aşkın süredir Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemi mimari çizim ve belge koleksiyonu yapıyor. Konusunda en kapsamlı örneklerden biri haline gelen koleksiyonundan parçalarla birkaç sergi düzenledi ve çok sayıda makale kaleme aldı. 2013 senesinde, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde, “Değişen Zamanların Mimarı Edoardo De Nari, 1874-1954” sergisi ve kataloğu, 2017 senesinde ise, “Nazimî Yaver Yenal: Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası” sergisini gerçekleştirdi ve kataloğunu kaleme aldı. Yine kendi koleksiyonundan çizimlerle Osmanlı saraylarının dekoratörü Bedros Sirabyan’ın hayatını kaleme aldı. 2016 senesinde Baha Tanman ile “Şişli Camii” kitabını hazırladı. 2021 senesinde en kapsamlı araştırması olan “Balyanlar, Osmanlı Mimarlığı ve Balyan Arşivi” kitabını yayınladı.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :