Meslekte Eşit Temsiliyet ve Kapsayıcı Mimarlık

mimarizm.com / 05 Mart 2021
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde moderatörlüğünü Özlem Erdoğdu Erkarslan'ın yapacağı, kendisine Tülin Hadi ve Jülide Tutan Hergül'ün eşlik edeceği "Meslekte Eşit Temsiliyet ve Kapsayıcı Mimarlık" başlıklı etkinlik saat 18:00'da YouTube'tan canlı olarak yayınlanacak.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü uzun süredir mimarlık kültürünün de ulusal ve uluslararası ölçekte ilgisini çekiyor. Tüm dünyada mimarlık okullarında öğrenim gören kadın sayısı ciddi biçimde artış gösterirken, hala ofis sahipliği ve karar verme mekanizmalarında kadınlar aynı oranda artmıyor. Bir yandan meslekte böyle bir temsiliyet krizinden söz ederken, diğer yandan da yapılaşmış çevrede de eşitlikçi temsiliyet sorunlarının derinleştiğine tanık oluyoruz.

İki olgunun iç içe geçmiş ortak noktalarını tartışmak, daha kapsayıcı bir meslek ve yapılaşmış çevre için neler yapılabilir, bunu konuşmak üzere Özlem Erdoğdu Erkarslan moderatörlüğünde TeCe Mimarlık kurucu ortağı Tülin Hadi ve Eskiz Mimarlık kurucusu Jülide Tutan Hergül bir araya geliyor.

Etkinlik mimarizm YouTube kanalından 8 Mart günü saat 18:00'da canlı olarak gerçekleştirilecek. Yayın linki için tıklayın

 

*

Özlem Erdoğdu Erkarslan Hakkında
1989'da Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden lisans derecesi ile mezun oldu. Aynı kurumda yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. 2009'da doçent, 2014'de profesör kadrosuna atandı. Halen Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde yarı zamanlı olarak mimari tasarım ve mimarlık tarihi dersleri vermeye devam etmekte,  araştırma, yayın ve çeviri çalışmalarını sürdürmektedir.

Jülide Tutan Hergül Hakkında
1968 doğumlu Jülide Tutan Hergül Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü 1990 yılında bitirmiştir. Çalışma yaşamına İzmir'in seçkin mimarlık ve inşaat ofislerinde başlayan Hergül, 1994 yılında Eskiz Mimarlık'ı kurmuştur. 

Özellikle eğitim, sanayi, ticaret ve konut proje ve uygulamaları ile kısa zamanda tanınan Eskiz Mimarlık'ın mimari anlayışının arkasında, büyüklüğü ve kapasitesine bakılmaksızın her mimari probleme gösterilen azami özen ve yüksek meslek etiği yatmaktadır.

Tülin Hadi Hakkında
1969 yılında İstanbul'da doğdu. Orta eğitimini 1987 yılında Saint Michel Fransız Lisesi'nde tamamladı. İTÜ Mimarlık Fakültesi'ni bitirdikten sonra bir süre Londra'da Bernard Blauel'in ofisinde ve daha sonra bir süre Turgut Cansever çalıştı.

1994 yılından itibaren Cem İlhan ile ortak çalışmaya başladı. Birlikte katıldıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller aldılar. Yarışma etkinliği dışında iç mekan ve endüstri ürünleri tasarımı çalışmalarını da sürdürmektedir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Yeşim Cağlıyan geçen ay Özlemciğim, Jülideciğim harikasınız. Çok güzel başarılara imzalar atıyorsunuz. Bir kadın olarak, böyle başarılı kuzenim ve arkadaşlarım olduğu için sonsuz gurur duyuyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum canlarım.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :