Mekan Sanat Kültür Söyleşileri 12: İstanbul’da Bizans’ı Aramak

mimarizm.com / 05 Nisan 2021
Mimarlık Vakfı'nın düzenlediği Mekan Sanat Kültür Söyleşileri, 8 Nisan tarihinde Nezih Başgelen’in moderatörlüğünde, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Nevra Necipoğlu ve Prof. Dr. Engin Akyürek'in katılımıyla devam ediyor.

Etkinlik Metni

Osmanlı döneminde Bizans İstanbul’u egzotik Doğu’nun bir parçası olarak ayrı bir ilgi odağı olmuştu. Öte yandan ayni süreçte Avrupa’nın klasik mirası sayılan eski Bizans tarihi, Avrupa üniversitelerinde İlkçağ tarihinin bir parçası olarak öğretilmekteydi. Sanat tarihi açısından da İtalyan Rönesansı’nı doğuran ivmeyi ve enerjiyi Bizans’ın sağladığına da inanılmaktaydı.

Bu bağlamda hem Batı kamuoyunun hem de gelen ziyaretçilerin gözünde İstanbul’un Bizans anıtları, kendi fiziksel varlıklarını aşan tarihî bir önem taşımaktaydı. Buna karşın Osmanlı’dan günümüze İstanbul’da yaşayanların Bizans’a ve anıtlarına farklı değerlerle baktığı ve olumlu ve olumsuz değişik özellikler atfettikleri görülmektedir. Bizans hakkındaki milliyetçi ideolojik kaygıların siyasal, dinsel ve düşünsel akımlar içindeki yansımalarının ise özellikle son yıllarda Ayasofya ve Kariye üzerinde yoğunlaştığı izlenmektedir.

Nezih Başgelen’in moderatörlüğünde Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Nevra Necipoğlu ve Prof. Dr. Engin Akyürek kendi uzmanlık alanlarındaki deneyimleri çerçevesinde İstanbul’da Bizans’ı yaşamanın değerlerini irdeleyeceklerdir. Etkinlik  8 Nisan Perşembe günü, 20:00 - 22:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

"İstanbul’da Bizans’ı Aramak" başlıklı etkinliğe kayıt için tıklayın


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :