Kentte Eşitlik Çalıştayı

mimarizm.com / 29 Eylül 2020
Erişilebilir Kent Atölyesi'nin düzenlediği “Kentte Eşitlik Çalıştayı”, 2 Ekim’de tasarımcı ve uzmanları bir araya getirerek, kentteki sorunlara mekana uyarlanabilir çözüm önerileri getirmeyi hedefliyor.

Kentsel yaşam kalitesi, öncelikli olarak kentin, tüm kullanıcıları için yaşanabilir şekilde planlanması koşuluna bağlıdır. Literatürde kentsel yaşam kalitesine ilişkin başlıklar güvenlikten sağlığa, fiziksel çevrenin iyileştirilmesinden kişisel ve toplumsal gelişimin sağlanmasına kadar uzayan oldukça geniş bir yelpazede ele alınmaktadır. Yalnızca çevresel, mekansal, sosyal ve ekonomik eşitliğin sağlandığı kentlerde yaşam kalitesinden ve yaşanabilirlikten bahsedilebilir. Sürdürülebilirlik olgusu da ancak bu şartlar sağlandığı takdirde bir anlam kazanabilmektedir.

Kentler ve kentlerde yer alan toplumsal mekanlar, sosyalliğin oluştuğu, bireylerin toplumun diğer üyeleriyle ilişkiler kurduğu, ortak kültür ve kimliğin biçimlendiği alanlar olarak da tanımlandığı için bu mekanlardaki yetersizlikler ve yanlış uygulamalar, bireylerin kentle ve toplumun diğer kesimiyle olan ilişkisini zedeleyerek sosyalleşme sorunları yaşamasına neden olmaktadır. Planlama hataları, dayatılan toplumsal roller ve ötekileştirmeler, kentsel aidiyet duygusuna zarar verirken, toplumun daha eşit ve adil bir kente olan gereksinimini de arttırmaktadır.

Kentlerin yaşanabilir ve sürdürülebilir olması ayrıca, doğal çevre bileşenleri ile uyumlu, doğa ile barışık kentler kurgusundan geçmektedir. Kentlerin yaşanabilirliği şüphesiz ki, kentlerdeki doğal ve beşeri kaynakların akılcı kullanımını gerektirir. Bu da, yerleşim yerinin ekolojik okumasının doğru  yapılması ve insan etkinliklerinin çevresel duyarlılık esasına uygun olarak kullanılmasıyla mümkündür. Zira, kentlerdeki aşırı nüfusun neden olduğu ileri derece çevresel bozulmalar, yaşanabilirliğin sağlanması için gerekli olan ekolojik sistemi olumsuz yönde etkilemekte ve doğanın insana sunduğu inisiyatifleri alaşağı etmektedir.

Bu açıklamadan hareketle, "Kentte Eşitlik Çalıştayı" kapsamında, aşağıda verilen başlıklar üzerinden geleceğe dair öngörülerin tartışılması ve bu öngörülere yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

- Kent, Ekosistem ve İnsan

- Kent ve Öteki

- Kent İçi Erişilebilirlik

- Cinsiyet, Toplumsal Cinsiyet ve Mekan

 Etkinlik 2 Ekim tarihinde saat 10.00-13.00 arasında dijital olarak gerçekleştirilecektir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :