Kent/Ekoloji Araştırmalarında İnternetten Veriye Nasıl Erişilir?

mimarizm.com / 01 Temmuz 2019
Gazeteci Elif İnce’nin hazırladığı “Kent ve Ekoloji Araştırmaları için İnternetten Kamusal Veriye Ulaşım Rehberi”nin tanıtım toplantısı, 2 Temmuz’da Columbia Global Centers’ın (eski adıyla “Studio-X) Fındıklı’daki merkezinde gerçekleşecek.

İnternette devlet kurumlarına ait, kamuya açık ve içinde arama yapılabilen birçok veri tabanı mevcut. Bu rehberde anlatılan kaynakları kullanarak örneğin, bir şirketin ortaklarını ve sermayesini, bir ihalenin hangi şirkete ne kadar tutara verildiğini, bir termik santralin lisans başvurusunun durumunu, yaşadığınız ilin güncel hava kalitesi değerlerini, belediyenizin neye bütçe ayırdığını, civarınızdaki korunan doğal alanlar ve tescilli kültür varlıklarını, hatta en yakınınızdaki anıt ağacın yerini, yaşını ve türünü öğrenmek mümkün. 

Kent ve Ekoloji Araştırmaları için İnternetten Kamusal Veriye Ulaşım Rehberi'nin tanıtım toplantısında, bu kaynakları sıkça kullanan bir gazetecinin deneyimleri ve kaynaklardan en kullanışlı olanlarla ilgili kısa özetler paylaşılacak, Ekoloji Kolektifi’nin yayınladığı rehber ücretsiz olarak katılımcılara dağıtılacak.

Devletlerin, kurumların bilgiye erişimi kısıtlamaya çalışması, hiçbir veriye ulaşamayacağımız anlamına gelmiyor. Kamusal veri kaynaklarını, bilgiye ulaşma yollarını ve haklarımızı bilmek, bunları kullanmak ve geliştirilmesini talep etmek, kurumlar üzerinde bu yönde baskı oluşturmak önemli.

İnternet üzerinden yaşadığı yerle ilgili bilgiye erişmek isteyen yurttaşların ve ekoloji, kent gibi konulara merak duyan ve araştırma yapmak isteyen herkesin işini kolaylaştırmak için gazeteci Elif İnce’nin hazırladığı “Kent ve Ekoloji Araştırmaları için İnternetten Kamusal Veriye Ulaşım Rehberi”nin tanıtım toplantısı, 2 Temmuz’da Columbia Global Centers’ın (eski adıyla “Studio-X”) Fındıklı’daki merkezinde saat 18:00 - 20:00 arasında gerçekleşecek.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :