“İstanbul’un Rum Mimarları” Belgeseli Ankara'da Gösterimde

mimarizm.com / 21 Mart 2016
İstanbul'da 20. yüzyılın ortalarına kadar faaliyet gösteren Rum diplomalı mühendislerin ya da “kalfa” dediğimiz ustaların kentsel gelişime katkısını vurgulayan belgesel, bu kez Mimarlar Derneği 1927'de izleyiciyle buluşuyor.

üstte: Fener Rum Erkek Lisesi (Kırmızı Mektep)

Yönetmenliğini Grigoris Oikonomidis’in yaptığı, Savvas Tsilenis’in ise bilimsel danışman ve senaryo yazarı olarak katkıda bulunduğu “İstanbul’un Rum Mimarları” belgeseli, 22 Mart 2016 Salı günü saat 19:30'da Mimarlar Derneği 1927'de izlenebilir. 

Belgesel hakkında:
“İstanbul’un Rum Mimarları” adlı belgeselin ana amacı 19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyılın ortalarına kadar faaliyet gösteren Rum diplomalı mühendislerin ya da “kalfa” dediğimiz ustaların İstanbul’un kentsel gelişimindeki katkılarını vurgulamaktır. Faaliyetleri, bugünün Türkiye’sinde diğer cemaatlerin mimarî faaliyetleri kadar tanınmasa da İstanbul’un çehresine imzalarını atmış, Avrupalılaşmasını sağlamıştır. Hâlâ ayakta kalmayı başaran binaların ön cephelerinde isimlerine rastlamak mümkündür. Aralarında apartmanlar, malikâneler, dükkânlar, okullar, kiliseler, jimnastik kulüpleri, bankalar ve oteller olmak üzere değişik işlevlerdeki birçok bina sayabiliriz.

Belgeselde hangi Rum mimarın eseri olduğu tespit edilen 40’a yakın bina kaydedilmekte, kameranın yardımıyla her birinin içi ve dış cepheleri detaylı bir şekilde aktarılmaktadır. Yunanistan’dan ve İstanbul’dan seçkin tarihçiler, mimarlar, araştırmacılar ve akademisyenler İstanbul’da ve Prens Adaları’nda faaliyet gösteren onlarca Rum Mimarın hayatına ve eserlerine ışık tutmakta, ayrıca eski fotoğraflardan, portrelerden, mimar listelerinden, belgelerden ve çizim planlarından oluşan önemli bir tarihsel arşiv gözler önüne serilmektedir.

İstanbul'un Rum Mimarları, Yönetmen: Grigoris Oikonomidis

Belgesel Künyesi:
68 dakika, Türkçe altyazılı
Yönetmen: Grigoris Oikonomidis
Bilimsel Danışman-Senaryo: Savvas Tsilenis
Montaj-Ses: Hristos Yiannakopoulos
Kamera: Hristos Yiannakopoulos, Aleksandros Theofilaktou, Yiannis Floulis
Voice over: Andreas Marianos
Müzik: Manolis Karpathios, PIANOTURCA, VOSPOROS
Çeviri: İo Tsokona, Savvas Tsilenis
Metinler: Ariadni Kopidaki
Grafikler: Hristos Tziokos, Yeoryia Theodosiou
Organizasyon: Grigoris Oikonomidis
Çekim düzenlenmesi: Anna Maria Aslanoğlu, Antonis-Foivos Nomikos - ISTOS productions
Prodüksyon: Zoğrafyon Lisesi Mezunları Derneği & Grigoris Oikonomidis
© 2015-2016


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :