İskele'de Bu Hafta

mimarizm.com / 14 Mart 2023
Türkiye Tasarım Vakfı tarafından düzenlenen etkinliklerin bu haftaki konukları Emre Dörter ve Mehmet Kütükçüoğlu.

18.45 Konuşmaları | Büyük Boşluk

İlham verici sohbetler serisinde bu hafta mimarlık fotoğrafçısı ve videografiker Emre Dörter, kısa filmi Büyük Boşluk üzerine konuşacak. Dörter, görünmeyen ama varlığı reddedilemeyecek olan bir insan varlığını konu edinen ve kentsel mekanlar, adalet kavramı, karantina günlükleri gibi kavramları içeren konuşmasıyla 16 Mart Perşembe günü 18.45’te İskele’de!

Kayıt için tıklayın

Şehir Konuşmaları | Arka Kapı

Şehir Konuşmaları serisinin bu ayki konuğu Mimar Mehmet Kütükçüoğlu. Tarihi Kara Surları’nın tanımladığı sınır bölgede, şehrin arka kapısına yerleşen Basketbol Gelişim Merkezi projesinin, mekansal pratiklerden referanslarla ele alınacağı konuşma 18 Mart Cumartesi günü 14.00’te İskele’de!

Kayıt için tıklayın

*

Emre Dörter Hakkında

Kanada - Victoria Üniversitesi’nde sanat ve fotoğraf programlarında eğitim aldıktan sonra 2005 yılında Anadolu Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Floransa’daki Accademia Italiana’da Moda Foğrafçılığı bölümünde tamamlamasının ardından 2005-2007 yılları arasında fotoğrafçı Roberto Quagli’nin asistanlığını yaparak İtalya’nın önde gelen marka, tasarımcı ve dergileri ile işbirliği yapma fırsatı buldu.

2007 yılında Istanbul’a dönerek kendi fotoğraf stüdyosunu kuran Dörter, yerel ve dünyaca ünlü marka ve isimlerle çalışmaya devam etti. Çektiği fotoğraflar özellikle mimarlık dergilerinin kapaklarında olmak üzere, 30’dan fazla ülkede yayınlandı. Aynı dönemde Türk Hava Yolları’nın farklı destinasyonları için Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Uzak Doğu şehirlerini kapsayan geniş kapsamlı bir video ve fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

Dörter, 2012 yılında Sipopo Kongre Merkezi ile Amerikan Architectural Record dergisinin kapağında fotoğrafına yer verilen ilk Türk fotoğrafçı oldu. 2015 ve 2017 yıllarında Wallpaper Şehir Rehberi için İstanbul’u fotoğraflayan Emre Dörter, 2019 yılında Kerem Piker Mimarlık’ın IPL (Informal Parking Lot) of Istanbul projesiyle Sao Paulo Mimarlık Bienali’nde yer aldı. 2020 yılında, pandemi sürecinde gerçekleştirdiği ve karantina altındaki İstanbul’u görüntüleyen Great Emptiness / Büyük Boşluk kısa filmi, Milano Design Film Festival ve World Architecture Festival’da seyirciyle buluştu.

Emre Dörter mimari fotoğrafçılık alanındaki çalışmalarını halen İstanbul ve Milano merkezli olarak yürütmeye devam etmektedir.

Mehmet Kütükçüoğlu Hakkında

1967 yılında İsviçre'nin Brugg kentinde doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi'nden 1989 yılında mezun oldu. Aynı yıl İsviçre'de başladığı lisansüstü çalışmalarını 1992 yılında Los Angeles'taki Sci-Arch Mimarlık Okulu'nda tamamladı.1996'da Türkiye'ye dönmeden önce İsviçre ve Amerika'da Calatrava, Gehry, Johnson & Favaro gibi mimarlarla çalıştı. 1996 yılında Kerem Yazgan ile beraber Ankara’da Teğet Mimarlık’ı kurdu. Ofis 2000 yılında İstanbul’a taşındı. O zamandan bu yana ortağı Ertuğ Uçar ile birlikte mimari ve kentsel tasarım üzerine geniş bir ölçekte proje ve araştırmalar yapıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok ödül alan projelerinden başlıcaları Yapı Kredi Kültür Sanat Binası, İstanbul Deniz Müzesi, 35. Sokak, Yapı Kredi Akademi Binası, Konya Yaşam Merkezi ve İzmir Opera Binası.

Profesyonel faaliyetlerinin yanı sıra SCI-ARC, ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Politecnico di Milano’da lisans ve yüksek lisans derslerinde stüdyo yürütücülüğü ve danışmanlık yapıyor. Kütükçüoğlu’nun şehir ve mimarlık üzerine yayınlanmış pek çok makalesi de bulunuyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :