İKÜ Mimarlık, Dünyaca Ünlü Mimarları Öğrencileriyle Buluşturuyor

mimarizm.com / 22 Ekim 2020
İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nün dünyanın ünlü mimarlarını öğrencileriyle ve mimarlık ortamıyla online buluşturacağı etkinlik serisi 27 Ekim Salı günü Eric Owen Moss ile başlayacak.

İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 2020-2021 Güz döneminde dünyanın ünlü mimarlarını öğrencileriyle ve mimarlık ortamıyla online buluşturuyor. 27 Ekim 2020 Salı günü ünlü Amerikalı mimar ve akademisyen Eric Owen Moss ilk konuşmacı olacak.

18 Kasım 2020 Çarşamba günü MIT Mimarlık ve Planlama Okulu Dekanı, 2020 Venedik Bienali Küratörü Hashim Sarkis, 9 Aralık 2020 Çarşamba günü ise ünlü İngiliz mimar ve akademisyen Ian Ritchie konuşma yapacak.

Katılımcının 1000 kişiyle sınırlı olduğu etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

*

Eric Owen Moss hakkında
Lisans eğitimini Los Angeles’ta bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlayan ABD’li mimar ve akademisyen Eric Owen Moss, daha sonra Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi Çevre Tasarımı Okulu ve Harvard Üniversitesi Lisansüstü Tasarım Okulu’nda mimarlık üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. 1973 yılında kurduğu Eric Owen Moss Architects adlı firmayla ABD ve dünyanın çeşitli noktalarında birçok proje gerçekleştiren Moss, bu projelerle Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’nden Mimarlık Akademi Ödülü (1999), Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nden (AIA) LA Altın Madalya (2001), Guadalajara'da Arpafil Ödülü (2019), Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) tarafından “Bağlantı Noktaları Yeni Şehir” Ödülü (2020), AIA Yirmi Beş Yıl Ödülü (2020) gibi yerel, ulusal ve uluslararası alanda pek çok tasarım ödülü kazandı. Harvard, Yale, Columbia, Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi, Kopenhag Kraliyet Akademisi gibi pek çok önemli üniversitede akademisyenlik yapan Moss, 2013 yılında Design Futures Council tarafından “En Beğenilen Eğitimci Ödülü”ne, 2016’da ise Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) tarafından “Yılın Eğitimcisi Ödülü”ne layık görüldü.  

*

Hashim Sarkis hakkında
Lisans eğitimini Rhode Island Tasarım Okulu Mimarlık Bölümü ve Güzel Sanatlar Bölümü’nde tamamlayan mimar ve akademisyen Hashim Sarkis, yüksek lisans ve doktora derecesini ise Harvard Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden aldı. 1998 yılında, Hashim Sarkis Stüdyo’yu kuran Sarkis, Boston ve Beyrut ofislerinde uygun fiyatlı konutlar, evler, parklar, kurumsal binalar, kentsel tasarımlar ve şehir planlamalarını içeren mimari ve kentsel projeler üretti. Byblos Belediye Binası ve Courtower Evleri’nin de içinde bulunduğu projelerle birçok ödül alan Hashim Sarkis Stüdyo’nun çalışmaları, New York'taki Modern Sanat Müzesi ile Venedik, Rotterdam, Shenzhen / Hong Kong ve Valparaiso bienalleri de dahil olmak üzere dünyanın pek çok noktasında sergilendi. Daha önce Harvard Üniversitesi, Rhode Island Tasarım Okulu, Yale Üniversitesi, Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde dersler veren Hashim Sarkis 2015 yılından bu yana ise Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) akademisyen ve Dekan olarak görev yapıyor.  Modern mimarlık tarihi ve teorisi üzerine çeşitli kitap ve makaleleri bulunan Sarkis son olarak koronavirüs nedeniyle 2021 yılının Mayıs ayına ertelenen 2020 Venedik Bienali’nde 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nin küratörlüğünü üstlendi.

*

Ian Ritchie hakkında
Lisans eğitimini Liverpool John Moores Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlayan İngiliz mimar ve akademisyen Ian Ritchie, eğitimini Oita-Osaka, Japonya’da şehircilik üzerine sürdürdü ve ardından PCL’den (şimdiki adı Westminster Üniversitesi) mezun oldu. 1981 yılında Ian Ritchie Architects’i kuran Ritchie, Birleşik Krallık ve Avrupa’daki projeleriyle ulusal ve uluslararası alanda 100’den fazla ödül aldı. RIBA Stirling Ödülü, RIAS Doolan Ödülü, Berlin Sanat Ödülü, Çek Mimarlık Büyük Ödülü ve Fransız hükümetinin "Nouveaux Jeunes Albümleri" dahil birçok uluslararası jüriye başkanlık yapan Ritchie, Paris merkezli bir tasarım mühendisliği uygulaması olan Rice Francis Ritchie'nin de kurucu direktörü. Daha önce Moscow School of Architecture, Leeds Üniversitesi, Royal Academy of Arts’da görev yapan Ian Ritchie, şu anda Liverpool Üniversitesinde Onursal Konuk Profesör olarak ders veriyor. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :