Hareket, Zaman, Beden-Mekân Atölyesi; Amnion

mimarizm.com / 07 Mart 2018
Antidisipliner, bağımsız araştırma grubu MEKÂN • SPACE tarafından düzenlenen Amnion atölyesi 13-16 Mart tarihlerinde Studio-X'te yapılacak. Hareket, zaman ve beden-mekânın incelenmesine odaklanan atölye başvurularınızı bekliyor.

Sanal gerçeklik içerisinde kinestetik algıyı kullanarak mekan kurgusu nasıl gerçekleşir? Kolektif mekan üretim stratejilerini araştırmak ve beden ile mekân arasında akıcı bir dil oluşturmak mümkün müdür? Mekân ve beden arasında doğrudan bir ilişki ancak ikisinin birbiri ile örüntü oluşturmasıyla mümkündür. Bu ilişki kolektif bilince aittir. Canlı, dinamik ve akıcıdır.

Amnion’da temel odak hareket, zaman ve beden-mekânın incelenmesidir. Atölye sırasında fiziksel tiyatro egzersizleri, üç boyutlu modelleme programları ve sanal gerçeklik araçları kullanılacaktır.

Fiziksel tiyatro egzersizleri ile kinestetik ve dokunsal (haptik) algının uyarılması, örtük bilginin ve sezgisel-deneysel yaklaşımların ortaya çıkması sağlanır. Bireyin mekâna dair üreteceği “kesit” beden-mekânın yapı-bozuma uğratılmasıyla şekillenir. Her bir sökümün göstergesi hareketin şekillendirdiği mekâna dönüşür. Üretilen mekân geçmiş veya geleceğe değil “an”a ve bütüne aittir.

Beden, bizi çevreleyen şeyleri anlamamıza, keşfetmemize ve etkileşime girmemize imkân veren ilksel mekân, akış, dinamizmdir. Beden-mekânın sınırları aslında manipülatif, beklenmedik, iç içe geçmiş ve iletişime açıktır. Atölye sırasında beden-mekan kavramı yorumlanacak, yapılan manipülasyonlar, önermeler sanal ortama taşınacaktır.

Katılım Koşulları:
- Katılımcı sayısı sınırlı olduğundan en kısa sürede mekan.space@gmail.com adresi üzerinden başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
- Etkinlik ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.
- Katılımcılardan hakim oldukları herhangi bir üç boyutlu modelleme programı yüklü olarak kendi laptoplarıyla katılmaları beklenmektedir.

Facebook etkinlik sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

* * *

MEKÂN • SPACE​ hakkında:
Antidisipliner, bağımsız bir araştırma grubudur. Çalışmalarının odak noktasını kolektif mekan üretimi, beden-mekan etkileşimi ve teknoloji oluşturmaktadır.
 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :