Gölpazarı 2. Heykel Sempozyumu

mimarizm.com / 18 Temmuz 2016
Köyünü Yaşat projesi kapsamında, Gölpazarı Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü ortaklığında bu yıl ikincisi düzenlenen Gölpazarı Heykel Sempozyumu başladı. Kastamonu Entegre desteğiyle gerçekleşen sempozyum 20 Ağustos'a kadar sürecek.

Kırsal alanların, özellikle köylerin sorunlarını ve yeniden etkin kullanımını ele alan “Köyünü Yaşat” projesi, sanat yoluyla mekânsal kalitenin artırılması amacıyla düzenlediği etkinlikleri, Bilecik’in Gölpazarı ilçesine taşıyor. Güncel sanatın, kırsal bölgelerde yaşayan insanlarla olan bağını artırma düşüncesinden yola çıkan projede, yalnızca mekânsal konfor değil, insanların yaşamlarına dokunacak sanat eserlerinin de bu bağı kuvvetlendirmesi için sanata önemli bir yer veriliyor.

Farklı sanat dallarının köy ve kırsal sorunsalı etrafında üretimde bulunmalarını amaçlayan proje kapsamında heykeltıraşlar, Gölpazarı’nda köy içinde işlevsel bir yorum oluşturmaya çalışacaklar. Eserlerini insanların buluşabileceği, oturup dinlenebileceği küçük köy çeşmesi ve meydancıklar olarak tasarlayacak olan heykeltıraşlar, ilçe merkezinde de mekânsal kalitenin artması ve insanların sanatla iç içe olabilmeleri amacıyla merkezi noktalara heykeller hazırlayacaklar. 

Gölpazarı Heykel Sempozyumu

Alanında isim sahibi birçok sanatçıya ev sahipliği yapacak, ilçe ve köy halkı için üretim yapacak bir projeye destek vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Kastamonu Entegre Marka ve Kurumsal İletişim Müdürü Naci Güngör, “Köyünü Yaşat projesi, Gölpazarı ilçesinde ve Tongurlar Köyü’nde yaşam alanlarının mimari yenilenmesinde önemli bir adım. Heykel Sempozyumu’nun sanatın kent dışında hayat bulması konusunda yapılan çalışmalara güzel bir örnek olduğunu düşünüyoruz. Kastamonu Entegre olarak, sosyal sorumluk bilinciyle destek olduğumuz bu çalışmanın Türkiye genelinde başka projelere de ilham ve cesaret vereceğine inanıyoruz” dedi.

Gölpazarı Heykel Sempozyumu


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :