Gelecek Vizyonları: Yeni Kent ve Yeni Mimarlık

mimarizm.com / 12 Mayıs 2022
Ayşe Şentürer Stüdyosu "Gelecek Vizyonları" Söyleşisi 14 Mayıs günü Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde gerçekleşirken, Sergisi ise Kurşunlu Han'da açılacak.

Gelecek Vizyonları Sergi ve Söyleşisi 2016 Güz - 2019 Güz dönemleri arasında Ayşe Şentürer ve Stüdyo Asistanları tarafından yürütülen İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Mimari Tasarım Stüdyosu 6-7 kapsamında New York, İstanbul, Moskova, Atina, İzmir olmak üzere beş metropolde 7 dönem çalışılmış Gelecek Vizyonları: Yeni Kent ve Yeni Mimarlık temalı projeleri - projelerin bir seri basılı kart, katalog ve detaylandırılmış dijital gösterimini - içerir.

Ayşe Şentürer Stüdyosu Gelecek Vizyonları yönelimiyle metropollerin sınır-boylarında hareket eder, bu hatları katmanlı mimari-sinematografik kesitler, kesit montajlarla açmaya çalışır. Böylece kendisini eleştirel-kültürel, imgeleme dayalı-yaratıcı bir konuma yerleştirir. Hedef yeni kentsel durumları anlamak, ortaya koymak ve projelendirmektir. Bu çerçevede günümüz metropollerindeki yaşam-zaman-mekan etkileşimlerini görmeyi, göstermeyi ve bu aralıklardan yükselebilecek yeni mimarlıkları tasarlamayı amaçlar. 

Stüdyo bu yaklaşımıyla bağlamsal-durumsal ve hayali-spekülatif iki tutumu bir araya getirir. Projeler süreçte; manifestolar, imge serileri, senaryolar, zaman-yaşam-mekan ilişki tabloları ile mimari programlar ve nihayetinde mimari ve kentsel tasarım projeleri olarak belirir.

Söyleşi “Gelecek Vizyonları @…” temasıyla çalışılmış bu dönemlerdeki Stüdyo yaklaşımı ve sergilenen Projeler üzerine olacaktır.

Söyleşi: 14 Mayıs 2022, 15:00, TMMOB Mimarlar Odası, İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy, Istanbul
Sergi: 14 Mayıs 2022 – 04 Haziran 2022, Kurşunlu Han, Arthan Galeri, Karaköy, İstanbul
Sergi Açılış: 14 Mayıs 2022, 17:00, Kurşunlu Han, Arthan Galeri, Karaköy, İstanbul

Stüdyo Asistanları (dönem sırasıyla):

New York: Hakan Tüzün Şengün ve Seda Buğra; İstanbul ve Atina 1: Ozan Avcı; Moskova ve İstanbul 2 / NewMuseum: Erenalp Büyüktopcu; Atina 2: Ekin Sıla Şahin, Nida Ekenel, Tildem Kırtak; İzmir: Seda Buğra.

Sergi Ekibi: Alperen Temur, Ayşe Tuğçe Pınar, Bender Uğurlu, Elif Adıgüzel, Erenalp Büyüktopcu, Emirhan Kurtuluş, Nasibe Nur Dündar, Nijat Mahamaliyev, Öykü Şimşek, Yeşim Armağan

 

*

Kurşunlu Han Hakkında

Rüstem Paşa Kervansarayı olarak da bilinen Kurşunlu Hanın tarihi MÖ 5.yy Bizans dönemine gitmekte, 13.yy. Ceneviz Özerk Yönetiminde San Michele Klisesi (Ceneviz Katedrali) olarak belirirken, 16.yy.da bir Osmanlı ticaret yapısına dönüşmüş (bu dönüştürmenin Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülmekte), 20.yy.başında matbaacılıkla ilgilenen gayrimüslimlerin işyeri olarak kullanılmış, günümüzde ise Perşembe Pazarı bağlamında hırdavat ustalarının işlikleri ile sanat atölyelerini içermektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :