“Geç Osmanlı'da İç Güvenlik ve Göç/Coğrafi Hareketlilik Kontrolü”

mimarizm.com / 28 Mart 2016
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün 2002 yılından bu yana aralıksız olarak sürdürdüğü Çarşamba Seminerleri, bu hafta #kamusal teması ile İlkay Yılmaz'ı konuk ediyor.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapan İlkay Yılmaz'ın, "Serseri, Anarşist ve Fesadın Peşinde-Abdülhamid Dönemi Güvenlik Politikaları Ekseninde Mürur Tezkereleri, Pasaportlar ve Otel Kayıtları" adlı kitabı Tarih Vakfı Yurt Yayınları tarafından yayımlandı.

Antianarşizm, iç güvenlik, pasaportlar, devlet teorisi üzerine çeşitli çalışmaları bulunan Yılmaz'ın, MSGSÜ'de yapacağı sunuşun tanıtım metni şöyle: 

“19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Abdülhamid Dönemi (1876-1908), modern devlet aygıtının inşasında önemli bir dönüm noktası olarak ortaya çıkmaktadır. Bu dönemdeki güvenlik reformları modern devlet inşa sürecini anlatan örneklerden biridir. Politik elitlerin, temel olarak politik problemlere dayanan yeni tehdit algıları, onların ilgilerini sezonluk işçilere, yabancı işçilere ve gizli örgütlerin üyelerine yöneltmektedir. Bunların yanında hukuki ve idari güvenlik reformları Avrupa’daki anti-anarşist korkudan ve eylemle propagandaya karşı düzenlenen anti-anarşist düzenlemelerden etkilenmiştir. Özellikle İstanbul’un güvenliğinin sağlanması açısından toplumsal olaylar ekseninde yönetim zihniyetinin, devlet söyleminin ve pratiklerinin nasıl devamlılıklar içerdiği coğrafi hareketliliğin kontrolü ekseninde tartışılacaktır. Pasaport ve mürür tezkeresi (içpasaport) uygulamaları bu çerçevede hem seyahatlerin kontrolü hem de bazı grupların yaftlanması ile birlikte ele alınacaktır.” 

İlkay Yılmaz

Etkinlik, 30 Mart 2016 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :