Endüstri Mirası Düş Atölyeleri #01: Kasımpaşa Un Fabrikası

mimarizm.com / 19 Şubat 2016
İki ay süresince bir endüsti mirasi yapısına odaklanacak olan Endüstri Mirası Düş Atölyeleri'nin ilkinde, yapımı 19. yüzyıla dayanan Kasımpaşa Un Fabrikası mercek altına alınıyor. Atölyeye başurmak için son gün 22 Şubat.

Kentteki mekanları konuşurken açık alanlardan, parklardan, sokakları kısacası hepimizi buluşturan alanlardan bahsederiz. Oysa yaşadığımız kentin önemli bir parçası çalışma mekanlarıdır, ki yine bizi bir araya getiren yerlerdir. Günümüz kentlerinde teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmeler sonucu üretme biçimlerinde de önemli değişimler olmuştur. Değişen üretim biçimleri, çalışma mekanlarını yapısal özellikleri başta olmak üzere bir dizi değişikliğe uğratmıştır. 

Kent belleğinde önemli yer tutan endüstri yapıları işte bu değişimin önemli aktörlerinden biridir. Kentin kendine has karakterini, gündelik yaşam biçimlerini, ve kültürel belleğine dair önemli izler barındıran bu endüstri yapıları bugün Endüstri Mirası olarak arşivlerde yer alıyor. Bu yapıların birçoğu ya atıl durumda, ya da yıkılıyor, büyük bir kısmı da daraltılmış bir işlev havuzunda kendine yer buluyor. Peki, bugünün değişen kentlerinde bu yapı mirasını mercek altına alsak neler düşünür neler üretebiliriz? 

DGA Lab, Mart 2015 itibariyle konuyu yürüttükleri “Endüstri Mirasi Keşfi” adlı araştırma projesi kapsamında dijital arşiv oluşturdu. Buna göre araştırma ekibi geniş bir arşiv taraması, alan ziyaretleri ve ilgili uzmanlarla görüşerek İstanbul’un endüstri mirasını oluşturan yapılarıyla ilgili tarihi, görsel ve mimari bilgilerin sergilendiği dijital bir harita oluşturdu. Yaklaşık 170 endüstri mirasi yapısının bilgilerinin rahatlıkla erişilebildiği bu açık kaynak harita www.endustrimirasi.com üzerinden takip edilebilir.


İki ayda bir yeni bir yapı mercek altında...

Araştırma projesini takiben söz konusu endüstri mirası yapılarının kent kültüründe aktif bir tartışmanın parçası olabileceğine inanan DGA Lab ekibi, dönemlik olarak bir yapının üzerine yoğunlaşıp, bu mekanları farklı paydaşlarla beraber tartışıp, inceleyerek atölye çalışmaları yapmayı hedefliyor. Endüstri Mirası Düş Atölyeleri kapsamında düzenli olarak yapılacak bu etkinlikler, hem yapıların bilmediğimiz potansiyellerini ortaya çıkaracak hem de kültür mirası konusunu gündeme getirip varolan yapı stoğunun değerlendirilmesinin yaratıcı, düşündürücü, ilham veren ve gerçekçi yollarını arayacak. 

Endüstri Mirası Düş Atölyeleri, bağımsız bir platform olarak çok destekçili bir yapı ile işliyor. Atölyeler iki ay süresince bir endüsti mirasi yapısına odaklanıyor. Bu iki aylık sürede, yapıların çok yönlü ele alınması için atölye, seminer ve konferanslar, performans ve geziler organize ediliyor. Atölye; üniversite öğrencileri ile üretilecek projelerin konu hakkındaki uzmanlar, akademisyen, mimar ve tasarımcıların katılımları, düzenlenecek söyleşiler ile gelişip, her yapı için bir yayın çıktısı olarak belgelenecek. Atölye süreçleri kimi zaman bir proje üretimi, kimi zaman yerinde bir müdahale, kimi zaman da performanslarla şekillenecek, pro-aktif bu tavır kent ve mekanları hakkında özgür tahayyül alanları oluşturacak.


Endüstri Mirası Düş Atölyeleri #01 : Kasımpaşa Un Fabrikası

Atölye dizisinin ilkinde, 27 Şubat – 2 Nisan 2016 tarihlerinde, yapımı 19. yüzyıla dayanan Kasımpaşa Un Fabrikası mercek altına alınacak. Sultan Abdülmecid döneminde inşa edilen eski yapı kompleksi, üç yapıdan oluşmakta. Bugün yapının süslü bir giriş cephesin dışında geri kalanının büyük kısmı yıkık halde. Özel şirkete ait yapı, eski işlevini yitirmiş atıl durumda depo olarak kullanılıyor. Mimar, tasarımcı, sanatçı ve akademisyenler atölye boyunca söz konusu yapıyı birlikte tartışıp, kent yaşantısına katmak için tasarım fikirleri geliştirilecekler.

Atölye ve seminerlerin yapılacağı yer olarak ise, DGA Lab’in daha önce projesini gerçekleştirdiği, yine eski bir endüstri yapısından dönüşmüş olan reklam ajansı Mobilike Maslak Ofisi seçildi. Yeniden işlevlendirme (adaptive re-use) projesi olan Mobilike Maslak Ofisi içerisinde düzenlenen Düş Atölyeleri, bu sayede, endüstri mekanlarının sunduğu potansiyellerin yerinde deneyimlenmesini de amaçlıyor.  

Kontenjanın 25 kişi ile sınırlı olduğu atölyenin son başvuru tarihi 22 Şubat 2016.

Katılım koşulları ve program ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :