EKA Collect-Bellek Atölyesi Etkinliği

mimarizm.com / 30 Temmuz 2021
EKA Collect-Kentte Bi’ An ekibi tarafından düzenlenen "Yenikapı'da Bi' An Bellek Atölyesi", 7 - 8 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

EKA Collect-Kentte Bi’An ekibinin 7-8 Ağustos’ta düzenleyeceği Yenikapı’da Bi’An Bellek Atölyesi, ‘Geçmişin izleriyle, şimdiyi yorumlayarak, geleceği kurgulamak mümkün müdür?’ sorusu çerçevesinde, Yenikapı bölgesinde hareket kavramını ele alarak, bu kavramın değişimine ve dönüşümüne yönelik bir çalışma ile kent-insan-bellek ilişkisini güçlendirmeyi hedefliyor. Atölye için son başvuru tarihi 2 Ağustos 2021.

Erişilebilir Kent Atölyesi (EKA), kolektif tasarım bilincini disiplinler arası üretim süreci olarak kurgulayan, bu süreçte geliştirdiği projeleri bir farkındalık aracı olarak kullanan bir atölye topluluğudur. EKA Collect ise, tasarımın farklı disiplinlerinde ve farklı ölçeklerde projeler geliştirmek için oluşturulmuş alternatif bir sosyal inovasyon ekibidir.

EKA Collect bünyesinde kurulan Kentte Bi’An ekibi, geçmişe ait kent hafızasının hatırlatılması ve yeşertilmesinin bugünün dünyasını anlayıp, anlamlandırabilmek ve geleceği inşa edebilmek adına önemli olduğunu düşünüyor. Kentliyi kent tarihi, mekanı ve zamanında yolculuğa çıkararak toplumsal bilinç oluşturmayı ve oluşan bilincin yarınları daha sistematik inşa edebilmesini amaçlıyor. Geçmiş ile günümüzü harmanlayarak kullanıcıya aktarmanın, kentin kimliğini tanımak için önemli olduğuna inanıyor, kentlerle kurduğumuz ilişkileri arttırarak aidiyet duygusunu geliştirmeyi hedefliyor.

Bi’ An Bellek Atölyeleri

Kente dair bellek araştırmaları ve üretimleriyle, kentin potansiyel kullanıcılarından gelecek senaryoları üretmeleri istenerek kente ve kentin geleceğine dair düşünmeyi, araştırmayı ve üretmeyi teşvik etmek amacıyla kurgulanan atölyeler serisidir.

‘’Geçmişin izleriyle, şimdiyi yorumlayarak, geleceği kurgulamak mümkün müdür?’’ sorusuyla yola çıktığımız bu bellek üretimlerimizi hem tarihte hem günümüzde yoğun olarak kullanılmış ve kullanılmaya devam eden ve birbirinin devamı olacak bir rota şeklinde planlanan 6 bölge üzerinde gerçekleştiriyoruz. Bu rota, Yenikapı’dan başlayarak Beyazıt, Sirkeci, Karaköy ve Galata ile devam edip Taksim’de son buluyor.

#1 Yenikapı’da Bi’ An - Etkinlik Metni
yenikapı’da hareket belleği / hareket’in izini aramak

Hareket, kelime anlamı olarak ; ‘’Bir cismin durumunun ve yerinin değişmesi, devinim, aksiyon.’’ olarak tanımlanmaktadır.

Bizler de hareket kavramını 2 katmanda ele alarak hem zamanda hareketliliği, hem de mevcut koşullardaki fiziksel hareketliliği (ulaşım sistemleri, günlük yaşantı ve yaya akışları gibi) atölyemizin teması olarak belirledik.

Tarihsel süreçte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Yenikapı bölgesi çeşitli tarih katmanına sahiptir. Farklı topluluklar farklı yaşam biçimlerini benimsemiş olsalar da binlerce yıldır var olan bu bölge birçok zamanda ulaşım kavramı ile ön plana çıkmıştır.

Yenikapı bölgesinin;

kıyıda olması, dolgu alanı olması, limanı, ulaşım ağlarının kesişim noktasını oluşturması ve şehir içi/şehirler ulaşımda düğüm noktası oluşturması fiziksel anlamda incelenecek hareket alanını ortaya koyarken,
antik çağdan şimdiye uzanan tarihsel yolculukta geçirdiği olaylar ve dönüşümleri, kentte bırakılan izler ise zamanda hareketlilik alanını ifade eder.
Kentlerin geçirdiği her türlü değişimin tanımlanmasının yarınlar için gerekli olduğuna inandığımız için Yenikapı bölgesinde tema olarak hareket kavramını ele alıp bunun değişimine ve dönüşümüne yönelik bir atölye çalışması gerçekleştiriyoruz.

Atölyeye kimler katılabilir?

Kent ile ilgili düşünen, üreten ve heyecanlanan tüm disiplinlerden lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımına açıktır. Atölye formatı gereği her ekipte birer tasarım disiplininden üye bulunması önerilmektedir. 3 kişilik ekipler halinde üretimler yapılacaktır. Bireysel ya da ekip halinde başvuru yapılabilir.

*üretimler; fotoğraf, kolaj, video, animasyon, mekan tasarımı, enstalasyon vb. olabilir. Üretim yöntemi ve şekli katılımcılara bırakılmıştır.

Ne zaman?

7 ve 8 Ağustos 2021 tarihlerinde 10.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyeye son başvuru tarihi 2 Ağustos Pazartesi 23.59’dur.

Başvuru formu için tıklayın

Duyurular EKA, EKA Collect ve Kentte Bi'An instagram hesabından paylaşılacaktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :