Cumartesi Aurası: Tansel Korkmaz "Ütopya"

mimarizm.com / 22 Mart 2019
23 Mart günü gerçekleşecek Cumartesi Aurası'na, “Ütopya; Ne Seninle Ne Sensiz” başlıklı konuşmasıyla Tansel Korkmaz konuk oluyor.

AURA-İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi’nin Sertifika Programı dahilinde, iki haftada bir düzenlenen Cumartesi Aurası konferans dizisi devam ediyor. Mart ayının ikinci Cumartesi Aurası, Stoneline sponsorluğunda “Ütopya; Ne Seninle Ne Sensiz” başlıklı konuşması ile mimar-akademisyen Tansel Korkmaz’ı konuk ediyor.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğe kayıt için tıklayın.

Ütopya; Ne Seninle Ne Sensiz

İdeal bir yer olarak ütopya tam da idealin bu kusurlu dünyadaki imkansızlığıyla yok-yer anlamına da geliyor. Diğer taraftan, bütün adaletsizliğiyle gerçek dünyadan daha iyi, daha güzel başka bir dünya olabileceği umudu da ütopya... Geleceğin bugünden farklı, iyi, güzel olacağına dair kırılgan da olsa umudumuzu yitirmek varoluşsal bir kriz anlamına geliyor. Bu kırılganlığı yenmeye, ideale olan özlemimizi belirsizlikten kurtarıp açıkça tanımlamaya, mükemmellik kalkanıyla donatmaya çalıştıkça, ütopyayı arzuların o sisli müphemliğinden sıyırıp günlük hayatın sıradan reçetelerine indirgemeye başlıyoruz; ve işte o zaman ütopya, her reçete gibi mutlak bir denetim anlamına geliyor. 

Bu konuşma, mimarlığın ütopyayla ilişkisine bu çerçeveden bakmaya çalışacak...


*
Doç. Dr. Tansel Korkmaz hakkında

1986 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu; yüksek lisans ve doktora derecelerini de aynı kurumdan aldı. ODTÜ’de 1987-92’de araştırma görevlisi, 1993-2001’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

2005 yılında eğitime başlayan, program direktörlüğünü İhsan Bilgin’in yaptığı Bilgi Mimarlık yüksek lisans programının kurucu ekibinde yer aldı ve 2009 yılında kurulan Mimarlık Fakültesinde Dekan Vk olarak müfredatın hazırlanması ve fakülte kadrosunun oluşturulması sorumluluğunu üstlendi. 

Modern mimarlık ve sonrası tarihi/kuramı/eleştirisi üzerine dersler veriyor ve kent mirasının korunması ve kentsel rehabilitasyon üzerine stüdyo yürütücülüğü yapıyor. Bu konularda çok sayıda makaleleri yayınlandı.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :