Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinin Sonu

mimarizm.com / 23 Ekim 2019
T. Oğuz Alpözen’in “Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinin Sonu” sunumu, Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nın ev sahipliğinde 26 Ekim 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek.

Oğuz Alpözen, Bodrum Kalesi’ni “yaşayan müze” kavramıyla buluşturup sergileme kültüründe öncül bir anlayışı uluslararası müzecilik alanına oldukça erken bir dönemde tanıtmıştır.

Kırk yılı aşan müze yönetimindeki hizmetinde, Bodrum’un sualtı kültür mirasının bilimsel araştırmalara konu olmasını sağlamıştır. Denizaltı bulguları ve batıkları açığa çıkaran dalışların yapılmasını örgütlemiş ve bunlara öncülük etmiştir. Bodrum’un su altı arkeolojisini, kalenin yüzyıllar içinde geçirdiği süreçlerin mekânsal ve yapısal katmanlarıyla canlı bir diyaloğa taşımıştır.

1 Ekim 2017 tarihinde restorasyon amacıyla ziyarete kapanan Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi, 2019 yaz ayları başında yeniden ziyarete açıldı. Oğuz Alpözen, Kale'nin geçirmiş olduğu değişimler ile müzenin yeni sergileme kurgusuna yönelik değerlendirmelerini Müze'nin tarihini de aktaran bir kitapta toplayarak yayınladı. Oğuz Alpözen’in konuşması, Bodrum kent gündeminin duyarlılıkla takip ettiği Kalenin restorasyon sürecinin arka planı ile gerçekleşen uygulamanın kentin tarihine getirdiği yeni durumları birincil kaynağından dinleme olanağı sunmaktadır.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :