“Bir Ankara Turu: İyi De Kadınlar Nerede?”

mimarizm.com / 04 Mart 2016
Selen Doğan tarafından gerçekleştirilecek sunum, 8 Mart 2016 Salı günü saat 19:30'da Mimarlar Derneği 1927'nin Çankaya'daki mekanında izlenebilir.

Sunu Özeti:
Kadınlara yönelik şiddetin önlenmesinde mimarların rolü ne? Dolmuşta erkek egemenliğini nasıl önleriz? Parkta jimnastik mi, yok ben almayayım! İyi de bebeği nerede emzireceğiz? Kızılay neresi kardeş? Sosyete pazarında niye hiç ünlü yok?.. 

Gazeteci Selen Doğan, kadınsızlaştırılmış kentlerde toplumsal cinsiyete bakacağı turunu Ankara’dan başlatıyor; kamusal mekanların nasıl cinsiyetlendirildiğini ve kadınları nasıl dışladığını, yalnızca erkek akıl ve eylemle şekillenen mekanlarda kadınların gereksinimleri ve beklentilerinin nasıl görünmez hale getirildiğini sorguluyor; metrodan kreşe, otoparktan süpermarkete, üst geçitten kafelere kadar birçok mekanda kadınların izini arıyor… Selen Doğan, Ankaralıları bu heyecansız yolculuğun ayrımcı durakları hakkında söyleşmeye çağırıyor, fotoğraflar ve toplumsal cinsiyet gözlüğü eşliğinde! 
 
Konuşması Hakkında:
Selen Doğan, 1975 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe hiç çalışmadı, alternatif habercilikle uğraştı. Yirmi yıldır kadın konularında gazete, kitap ve dergi yazıları yazıyor. 2004 yılından beri kadın örgütü Uçan Süpürge’ye emek veriyor, toplumsal cinsiyet bakış açısıyla eleştirel medya okuryazarlığını kadınlar arasında geliştirmeyi hedefleyen projelere danışmanlık yapıyor. Ankara’da yaşıyor. Üç kedi annesi. 
 
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :