AURA Suare; “Eylemler, Çizgiler ve Mesafeler”

mimarizm.com / 29 Temmuz 2019
AURA-İstanbul’un özel etkinlik serisi AURA Suare'nin 31 Temmuz günü konuğu, “Eylemler, Çizgiler ve Mesafeler” başlıklı konuşması ile mimar, tasarımcı ve akademisyen Ali Dur.

"Hem aralarındaki ilişkiler üzerinden anlatılan, hem de bir anlatı ritmi sağlayan, hem mimari olan hem de olmayan 3 şey: Dönüştürücü eylemler, bir kayıt aracı olarak çizgiler, şahsi ve ölçülebilir türde bir takım mesafeler. Bu mesafelerde gerçekleşenler, gerçekleşmeyenler ve tekrardan birbirine bağlananlar.

Bunlar bir manada bir mimarın kendi yolculuğuna dair bir süredir tutulmayan bazı gezi notları; daha genel bir manada ise ‘anlamaya’ ve bir şeye ‘başka yerden’ bakabilmeye dair bir sunumun parçaları. Ya da, Elizabeth Bishop’un not ettiği gibi, “aynı güneşi öbür taraftan görebilmek” hakkında bir takım anlar ve hikayeler; yeni anlamlar üretebilmek için katedilen mesafeler.

Söyleşiye kayıt için tıklayın

*

Ali Dur hakkında

Mimar (ITU), MArch II (The Cooper Union), Kadir Has Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi
Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren mimar, tasarımcı ve akademisyen Ali Dur, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlamış ve The Cooper Union’da master derecesi almıştır. Ali 2008 yılı Archiprix Birincilik Ödülü sahibidir. Çeşitli kurum ve platformlarda atölyeler gerçekleştiren, sergiler düzenleyen ve davetli sunumlar yapan Ali, bir yandan mimari tasarım ve araştırma çalışmalarını kendi pratiği olan “DURSTUDIO” altında yürütmektedir. Ali ayrıca Kadir Has Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler vermekte ve İTÜ Mimari Tasarım programında doktora çalışmalarını sürdürmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :