amber’11 Sanat ve Teknoloji Festivali: “Öteki Ekoloji”

mimarizm.com / 21 Ekim 2011
amber’11 Sanat ve Teknoloji Festivali: “Öteki Ekoloji”Uluslararası "amber Sanat ve Teknoloji Festivali" 4-13 Kasım 2011 tarihlerinde beşinci yaşını kutlayacak. BIS - Bedensel İşlemsel Sanatlar Derneği tarafından, Anadolu Üniversitesi ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile, bugunbugece.com ve Mimarizm'in medya sponsorluğunda gerçekleşen amberFestival, sanatla yeni teknolojilerin kesişiminde sergilere, atölye çalışmalarına, sanatçı sunumlarına ve seminerlere yer verecek.
Etkinliklere, teknolojiye ve/veya sanata uzak duramayan herkes davetli...


amberFestival'in bu seneki teması "Öteki Ekoloji"... İnsanın doğal ve yapay çevresiyle kurduğu her türlü ilişkiye, yarattığı yaşam alanları ve yaşam biçimlerine yeniden bakmayı öneren amberFestival, bugünden daha iyi bir yaşam için "Öteki Ekoloji"nin ne olacağını, sanat ve teknolojinin kesişiminde sorguluyor.

amberFestival, "Öteki Ekoloji" teması etrafında izleyicilerini, yeni teknolojileri ifade aracı olarak kullanan sanatçıların ürettiği etkileşimli sanatsal işler ile buluşturuyor. Sergiye gelen izleyiciler, Ioannis Michalous'un işinde hayatlarında ilk defa bir buluta dokunacaklar. Saša Spacal'ın işinde ise, bir fanus içersinde bahçedeki bitkilerin ürettiği karbondioksit, sanal mikroorganizmalara hayat verecek. Jalila Essaidi, şiddetin hakim olduğu günümüz ekolojisinde, kurşun geçirmeyen insan derisiyle bedensel eklentilerin ya da dönüşümlerin nereye varacağını bir kez daha sorgulayacak.


amberFestival 'ön gösterimi', 3 Kasım'da YEM'de

3 Kasım Perşembe akşamı, Solo34 işbirliğinde Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleşecek olan Pecha Kucha Night (PKN), festivale katılan sanatçıların sunumları ile başlayacak. Bir ön izleme niteliğindeki gecenin ardından, 4 Kasım Cuma akşamı Tütün Deposu Ek Bina'daki sergi açılısıyla birlikte festival etkinlikleri de başlayacak.

Hollanda, Fransa, İtalya, Yunanistan, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Slovenya ve Türkiye'den sanatçıların katılımıyla hazırlanan sergi, 5- 13 Kasım arasında gezilebilecek.

CHANCE projesi
çerçevesinde düzenlenen ve sosyal ağlar ile internetin sanat alanındaki kullanımının tartışılacağı "Sosyal Ağlı Sanatın Ekolojisi" başlıklı sempozyum, Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin desteğiyle, 4 Kasım Cuma günü Cibali Salonu'nda gerçekleşecek.

Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi'nde 10 gün boyunca, tasarımcı ve sanatçıların yanı sıra gençleri hedefleyen; Flash, Processing VVVV, Pure Data gibi programlama dillerinden tipografiye kadar farklı seviyelerde birçok atölye çalışması yapılacak.

Bilim, yeni teknolojiler ve sanat üçgeninde bir araştırma ve tartışma zemini olmayı hedefleyen amberKonferans ise, bu sene 10-13 Kasım 2011 tarihlerinde üçüncü kez gerçekleşecek. 10 Kasım Perşembe günü film gösterimleriyle başlayacak olan konferans, cumartesi ve pazar günleri "Öteki Ekoloji" teması çerçevesinde düzenlenen dersler/atölyeler, tematik konuşmalar, makale sunumları ve tartışma oturumları ile İstanbul Modern Sinema Salonu'nda ilgilileriyle buluşacak.

amberFestival organizasyonunun 2011 teması "Öteki Ekoloji"ye ilişkin kavramsal açıklaması ise şöyle:

Teknoloji sadece bir araç olarak değil, kavramsal bir çerçeve olarak da bugüne kadar olduğundan çok daha etkin ve önemli bir belirleyen haline geldi. Yaşadığımız dünyayı teknoloji aracılığıyla, giderek artan bir ivme ile değiştirdik; doğayı, çevremizi, bedenlerimizi değiştirdik. Başladığımız noktadan çok farklı ve küresel bir yaşam ortamı oluşturduk. Bir yandan artık günümüz teknolojilerinin olmadığı bir yaşama, başlangıç noktasına -en azından kendi iradelerimizle- dönmemiz mümkün değil, öte yandan vardığımız nokta ne çevresel ne de sosyal olarak sürdürülebilir gözükmüyor.

Dünyayı ve kendimizi değiştirdik ama ne kendi yarattığımız değişimi anlayabildik ne de sağlıklı bir biçimde ve bütünsel olarak sonuçlarını öngörebildik. Bugün doğadan bedenlerimize, ekonomiden politikaya, çevre sorunlarından yönetişime her alandaki paradigmalarımızı yeniden düşünmek zorundayız. Dünyanın birçok yerindeki anormal doğa olaylarından küresel sosyal problemlere, enerji ve tüketim açmazından
Ortadoğu'daki devrimci hareketlere kadar birçok gösterge bu gidişatın sürdürülemezliğine ve değişimin gerekliliğine işaret ediyor.

Bu bağlamda ekolojiyi insanın verili çevresi ve kendi oluşturduğu üst yapılarla ilişkisini konu edinen bir kavramsal çerçeve olarak ele alıp teknolojinin sağladığı dönüştürücü gücü ve olanakları içselleştiren, politikadan aşka, çevreden sağlığa, ekonomiden medyaya, canlı-cansız çevremizle tüm ilişki biçimlerimizi kapsayan tek ve bütünsel bir ekolojiyi hayata geçirmemiz gerektiğine inanıyoruz.

amber'11, "Öteki Ekoloji" teması altında tasarımcı, sanatçı, akademisyen ve araştırmacıları Öteki Ekoloji'nin yaşam biçimlerini, üretim ve tüketim kalıplarını ve politikalarını sanat ve teknolojinin bakış açısından incelemeye davet ediyor.


amber'11 etkinlik programı için tıklayınız.
Sergilenecek eserlerden örnekler için lütfen ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :