Ali Dur, "New New Babylon" Projesi ile nobon'a Konuk Oluyor

mimarizm.com / 08 Mart 2012
Ali Dur, "New New Babylon" Projesi ile nobon'a Konuk Oluyor

Mimar Ali Dur, 12 Mart 2012 Pazartesi günü saat 20:00'da indigoLounge'da, "New New Babylon" projesi ve düşündürdükleri üzerinde bir sunum gerçekleştirecek.
New New Babylon ve The Beach Beneath the Street

Ali Dur, en son projesi New New Babylon'a (1) ait parçalar eşliğinde; çalışmanın sürecini ve tartıştıkları hakkında görüşlerini paylaşıyor. Kısaca "NNB", Constant'ın bıraktığı yerden; önce New Babylon'un kendisine doğru ve daha sonra da güncel ve yabancı bir medya olan dijital platformda ileri doğru giderek, New Babylon'u yeniden yaratmaya, yerini bu çağda yeniden bulmaya çalışıyor. Bunu yaparken, mimar ve diğer entelektüel disiplin üyelerini New Babylon ve Constant'tan öğrenilebileceklerin çokluğu hakkında bir tartışmaya davet ediyor.

Ali, çalışmayla paralel süreçte hazırlığı süren McKenzie Wark'ın (2) son kitabı olan ve Avrupa'da ve başka yerlerde ‘gezinen' diğer Durumcular'ın gündelik hayatları ile izini sürdüğü (çok basit özetlemek gerekirse Debord ve yakın çevresi haricindekiler), henüz geç olmadan bu çağdan ‘çıkabilmenin' yollarını arayan "The Beach Beneath The Street" kitabına, Constant Nieuwenhuys özelinde katkıda bulunmuş oluyor. Arasındaki boşluğu meşhur teori ve pratik ilişkilerini, ‘bohemliği' ve karizması daha da meşhur olan Durumcuların daha derin ve olası mesajlarını Wark ile beraber keşfediyor.

New New Babylon'un yapım sürecinde Ali, kendi deneyimi üzerinden, Constant'ın yaklaşık 14 yıllık çalışmasının tasarım kültürüne, temsil eylemine, mimarlığa ve belki de en önemlisi ‘bir kişi ölçeğinde' gündelik hayata önerdiklerini anlatıyor.


(1) New New Babylon (The Movie): Video, 7 minutes and 50 seconds. Recorded live from New New Babylon by Ali Dur. Architecture & Video by Ali Dur. Music by Paul Miller aka Dj Spooky that Subliminal Kid. Research by Ali Dur & McKenzie Wark. Produced by Ali Dur & McKenzie Wark. Words by Constant Nieuwenhuys. (cc) 2011, New York.

(2) McKenzie Wark is an associate professor and Chair of Culture and Media at the Lang College, New School and the author of A Hacker Manifesto (Harvard, 2004), Gamer Theory (Harvard, 2007), and The Beach Beneath the Street (Verso, 2011).


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :