1950’lerden 2000’lere Tekeli-Sisa Mimarlığı

mimarizm.com / 19 Kasım 2019
SALT Araştırma Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi’ni erişime açma hazırlıklarına eşlik eden programların ikincisi 23 Kasım'da SALT Galata'da gerçekleşecek.

SALT Araştırma Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi’ni erişime açma hazırlıklarına eşlik eden programların ikincisi, Tekeli-Sisa Mimarlığı’nın yarım yüzyıldan uzun bir zamana yayılan üretimlerine odaklanıyor. Kalebodur’un desteklediği Mimarlık ve Tasarım Arşivi bünyesindeki kapsamlı belge grubunun yorumlamaya açılacağı konferans, akademisyenler T. Elvan Altan, Deniz Güner ve Gülsün Tanyeli’nin yanı sıra, araştırmacı Ahmet Dönmez ile 2004’te kurumun Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı olarak yeniden yapılanmasıyla ortaklığa katılan mimarlar Dilgün Saklar ve Mehmet Emin Çakırkaya’nın sunumlarından oluşuyor.

1954’ten bu yana aktif olan Tekeli-Sisa Mimarlığı, kapsam, ölçek ve teknoloji bakımından etkili yapı uygulamalarıyla ve söz konusu projeler hakkında Tekeli’nin hazırladığı ayrıntılı yayınlar aracılığıyla çok sayıda yazıya konu oldu. Ancak, büronun Türkiye mimarlık tarihindeki konumunun ötesine geçen ve özellikle de mimarlık kültürü, mimarlık eğitimi ve gündelik hayat mevzularıyla ilişkilenen nitelikli araştırmalar sınırlı kaldı. Bu çerçevede hazırlanan “1950’lerden 2000’lere Tekeli-Sisa Mimarlığı” konferansında, arşivden muhtelif belgelerle mimarların üretimlerinin dönemsel ve kavramsal olarak değerlendirilmesi; yapılarının biçimsel betimlemesinden ziyade katkıları üzerine özgün ve etraflı okumalar yapılması amaçlanıyor.

SALT Araştırma’nın Kalebodur desteğiyle çalışmalarını sürdürdüğü Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi bağlamında düzenlenen program, 23 Kasım Cumartesi saat 14.00 ile 18.00 arasında Atölye II-III gerçekleşecek.

Herkesin katılımına açık ve konuşma dili Türkçe olan programın detayı için tıklayın

 

Görsel: İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ), tahminî 1968
SALT Araştırma, Doğan Tekeli-Sami Sisa Arşivi


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :