18.45 Konuşmaları | Deneyimi Tasarlamak, Tasarımı Deneyimlemek

mimarizm.com / 19 Ocak 2022
Dokuma çalışmalarını modern ve özgün bir yaklaşımla sunan dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu, ''Deneyimi Tasarlamak, Tasarımı Deneyimlemek'' başlıklı konuşması ile 20 Ocak Perşembe günü 18.45’de İskele’de...

Türkiye Tasarım Vakfı, ismini Beşiktaş vapurunun Kuzguncuk İskelesi’ne varış saatinden alan ilham verici sohbet serisi 18:45 Konuşmaları’na yeni dönemde devam ediyor. Serinin bu haftaki konuğu; geleneksel dokuma çizim tekniğini, dokuma çalışmalarını, modern bir yaklaşımla geliştirdiği özel ve özgün bir yorumla sunan dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu.

Fırat Neziroğlu, eserlerinde gündelik hayatında tanık olduğu gerçek hayat hikayelerine bakış açısını yansıtıyor. Fırat Neziroğlu kendi hikayesinden yola çıkarak; hayallerin peşinden koşmak, zamanın akışına ve hayatın getirdiklerine alan açmak üzerine "Deneyimi Tasarlamak, Tasarımı Deneyimlemek" başlıklı konuşmasıyla, 20 Ocak Perşembe saat 18.45’te Kuzguncuk İskele’de.

Kayıt için tıklayın

*

Fırat Neziroğlu Hakkında

1981 yılında İzmir'de doğdu. 1997 yılında başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım Bölümü Dokuma Programı'nda lisans eğitimini tamamladı. 2000 yılında Üç Boyutlu Dokuma Tezgahı Buluşu'nu tanıttı. Ritmik Cimnastik ile özel olarak ilgilendi. Dokuma Sanatçısı Fırat Neziroğlu, eserlerinde geleneksel dokuma çizim tekniğini ve dokuma çalışmalarını modern ve özgün bir yorum kullanıyor. Renk, doku ve formların yanı sıra çeşitli geleneksel Anadolu dokuma tekniklerini ve yerel lifleri kullanıyor. Sanatçı, karakteristik dokuma resim tekniğinin yanı sıra tekstil tekniği bilgilerinden yararlanarak keçe heykeller üretiyor. Heykelde mükemmelliğe ulaşmak için mermerin sert ve ağır hissinin yanı sıra yün malzeme ile ikinci bir deri gibi şekillendiriyor. Anadolu bilgeliğine dayanan erkek giyim koleksiyonları tasarlıyor ve dünyanın birçok ülkesinde satıyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :