XII. Uluslararası Sinan Sempozyumu

mimarizm.com / 08 Haziran 2020
Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından online olarak düzenlenecek XII. Uluslararası Sinan Sempozyumu'na bildiri gönderimi için son tarih 1 Temmuz 2020.

XII. Uluslararası Sinan Sempozyumu Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından Edirne’de "Mimarlık ve Teknoloji" teması ile 8-9 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlenecektir. COVID-19 pandemi nedeniyle ilk kez bu sempozyum online yapılacaktır.

Etkinlik Metni:

Teknoloji, “insanın maddi çevresini denetlemek ve değiştirmek amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle, bunlara ilişkin bilgilerin tümü” olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde teknoloji, mimari tasarımın somuta dönüşümüne aracı olurken, aynı zamanda mimarlığın olanaklarını belirlemektedir. Tasarım eyleminin temelinde insana dair gereksinimlerin bulunduğu dikkate alındığında teknoloji, kültürel ve toplumsal değerlerin dönüşümüne de etki etmektedir.

Bu noktada bir dizi soru akla gelir: Tasarlama sürecinde insansız teknoloji mümkün müdür? Teknoloji mi tasarımı, tasarım mı teknolojiyi belirlemektedir? Teknoloji mimarlığın kilit taşı mıdır, ‘olmazsa olmaz’ı mıdır? Yirmi birinci yüzyılda teknolojinin katkısını reddedebilir miyiz?

XII. Uluslararası Sinan Sempozyumu’nda disiplinler arası bir bakış açısıyla “Mimarlık ve Teknoloji” teması çerçevesinde buluşuyoruz. Tasarımda, yapı üretimi alanında, korumada, kent ve peyzaj ölçeğinde teknolojinin etkilerinitoplumsal bileşenler ekseninde tartışmak üzere, aşağıdaki başlıklar kapsamında bildiri çağrısında bulunuyoruz:

1. Tasarım ve Teknoloji
2. Yapı ve Teknoloji
3. Koruma ve Teknoloji
4. Kent ve Teknoloji
5. Çevre, Enerji ve Teknoloji
6. Toplumsal Etkileşim ve Teknoloji
7. Covid Sonrası Tasarım

Son özet gönderim tarihi: 1 Temmuz 2020
Özet kabul bildirim tarihi: 1 Ağustos 2020
Tam bildiri gönderim tarihi: 1 Ekim 2020

Detaylı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :