New York ve Londra'nın birikimini İstanbul'a taşıdılar

08 Aralık 2016

Mimar olmaya nasıl karar verdiniz? Mesleki eğitiminizi nerelerde tamamladınız? 

Semih Boytorun: Üniversite sınavına ilk girişimde Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nü kazandım ama gönlümde mimarlık vardı. Öte yandan aklıma mütemadiyen "el çizimin kötü, mimar olamazsın" gibi düşünceler geliyordu. Bu da biraz caydırıyordu beni. Yıldız Kimya'ya yaklaşık bir ay devam ettim, sonra bıraktım. Sınava bir sonraki girişimde sadece mimarlık istediğim için de iki tercih yaptım; Mimar Sinan ve Yıldız Teknik. Bu üniversiteler olmazsa bir daha hazırlanacaktım. Sonra Mimar Sinan’ı kazandım. Yudum’la önceden tanışıyorduk. Okula girdikten sonra da her şeyi beraber yapmaya başladık. Sonra yüksek lisans için Londra’ya gittim. Yudum da o dönem New York’ta bir mimari büroda çalıştı.

Semih Boytorun

Yüksek lisansınızı da mimarlık alanında mı yaptınız?

SB: Evet, 1 yıllık bir mimari tasarım programıydı. Sonra 2000'de Türkiye'ye dönüp iş hayatına atıldık.

Peki ofisi açmanıza hangi proje vesile oldu?

SB: O dönemde Göktürk ve Kemerburgaz yeni yeni gelişiyordu. Oradaki konut projeleri ile başladık. Artell Forum bu anlamda en önemli tecrübemiz oldu. 2002 senesi bizim için kritik öneme sahip çünkü Doğuş Grubu ile çalışmaya başladık. Doğuş Otomotiv markası Seat’a proje yapmamızla birlikte iyi bir başlangıç yapmış olduk. 

Artell Ofis BinasıArtell Forum

Yudum Hanım, ofisin işleyişine geçmeden önce sizin hikayenizi de dinleyebilir miyiz?

YB: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunuyum. Mimar Sinan, tek ve en başa yazdığım mimarlık okuluydu. Şanslıyım, ilk sene girdim ve keyifle de okudum. Okulu bitirdikten sonra dört yıl yurtdışında iş tecrübem oldu. İstanbul'a döndükten sonra da Semih'le beraber yola çıktık ve hala devam ediyoruz.

Boytorun Mimarlık

Geriye dönüp baktığınızda hemen kendi ofisinizi kurmuş olmanızı nasıl değerlendirirsiniz?

YB: Öğrenciyken de hep çalıştım. Mimarlık eğitimim sonrasında yaptığım 4 senelik çalışma tamamen iç mimarlık mastırı gibiydi. Okuldan sonra bu dört senenin üstüne tekrar birinin yanında çalışmak hiçbir zaman hedefim olmadı. Ofisi bir kasa bir masa kurduk ancak kafa, bilgi ve donanım olarak ikimiz de kendi işimizi yapmaya hazırdık. 

Boytorun Mimarlık

Boytorun Mimarlık

Boytorun Mimarlık

Boytorun Mimarlık

Boytorun Mimarlık

Boytorun MimarlıkBoytorun Mimarlık ofisinden görüntüler


Kurucu Ortaklar Yudum ve Semih Boytorun ile...
Boytorun Mimarlık Ekibi ile...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :