iconas - "Dekonstrüktivist" Lavantalı Cheescake

16 Temmuz 2014


Gelelim gecenin son şeflerine... iconas ekibi olarak Archichef Night Istanbul'un en tatlı tarifini sunan Cüneyit Akcakoca ve Eda İldam, "Tüm tatlar tadıldıktan sonra, beklenmedik bir tatlı ile geceyi sonlandırmak istedik." diyor ve ekliyor:

"Alışılagelmişliğin dışında bir reçete bu. Klasik cheesecake'i kendi formundan  çıkardığımız gibi, bir de akla pek gelmeyecek ve beklenmeyen bir tat ekledik. Lavanta! Bu durum aslında iconas'ı yansıtıyor. Çünkü beklenmedik şeyler iconas'tan beklenir!"iconas usulü lavantalı cheesecake:

Taban olarak esmer şeker ve tereyağı ile crumble yaptık. Dolgu malzemesini crumble'dan ayrı tuttuk ve küpler halinde vanilya çubukları ve marcarpone ile hazırladık. İçinde eser miktarda yenebilen lavanta çiçeği özü bulunuyordu. Bu da yedikten sonra, burnunuza doğru bir lavanta kokusu bırakıyordu.

Serviste, hem kontrast yaratması hem de çarpıcı bir etkisi olması için kırmızı orman meyveleri ile sos hazırladık. Sunum ise alışılmış cheesecake formundan farklı olarak, taban, dolgu ve sos dağınık ama aralarında bir bütünlük oluşturacak şekilde hazırlandı ve üzerine lavanta çiçekleri serpildi.İstanbul'un Mimar Şeflerinden Tarifler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :