Maslak The Factory

mimarizm.com / 25 Ağustos 2016
Yapımı 1960’lara uzanan tekstil fabrikası, var olan altyapının modern unsurlarla harmanlanması sonucu sektörünün lideri bir teknoloji ve reklam ajansı ofisine dönüştürülmüş.

The Factory, nitelikli dönüşüm (adaptive re-use) kapsamında değerlendirilebilecek büyük bir büro iç mekân tasarımı projesi. Maslak’ta bulunan, yapımı 1960’lara uzanan bir tekstil fabrikasının yerine sektörünün lideri bir teknoloji ve reklam ajansının iç mekânı tasarlandı. 1.800 m2’lik bir alana yayılan, büyük bir tek hacim ile asma katlar halinde mekânsallaşmış bu büro, ilk haliyle içinde büyük tekstil makinalarının olduğu bir fabrikaydı. Makinaların ve aletlerin çıkarılmasıyla boşaltılan fabrika yapısının üretim merkezi olması özelliğini kaybetmeden yeni işlevini düşünmek istedik. 

Var olan altyapı, zemin döşeme ve eski fabrika halini hatırlatacak ayrıntıların korunması ile yeni ayrıntıların harmanlanması sonucu reklam ajansı kurgulandı. Buna göre endüstri mirası hem doğal haliyle korundu, hem de çağdaş malzemelerle bu mirasa referans verip yorumlandı. Ham endüstriyel malzemelerin kullanılması ile iç mekân bölücüleri, kapılar, mobilya ayrıntıları oluşturuldu. 

Büronun içinde eski işlevinden farklı olarak spor salonu, duş ve soyunma odaları, müzik stüdyosu, oyun odası, kuaför salonu, yemekhane, toplantı odaları, açık büro gibi mahaller oluşturuldu. Tek mekâna yayılmış bu büro içinde yeni nesil ulaşım araçlarıyla gezilebilmekte (kaykay, ginger, scooter, vb.). Büro, serbest dinlenme ve çalışma alanlarıyla kendi içinde mekân zenginliği sunuyor. Çalışma deneyimini farklı bir düzeye taşıyan ajansın bizden talebi ise spor yapmaktan birlikte yemek yiyip hobilerini icra etmeye kadar birçok alt işlevi “büro” çatısı altında gerçekleştirmek idi.

Bu haber Yapı Dergisi'nin 414. sayısında yayınlanmıştır. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :