"Dijital yayınlara talep doyum noktasına ulaşınca, dergiler yeniden değerlenecek"

09 Kasım 2011

Sizce haber ve içerik üretimi, mimarlık ortamı için neden bu kadar önemli?

The Architectural Review'un mimarlık pratiği ve heyecanına katkı koyması gerçekten ilham verici! AR profesyoneller için yasaların, yönetmeliklerin ya da teknik detayların kaydını tutan bir mecra değil. Biz yalnızca mükemmel binalara odaklanıyoruz. Arkalarındaki teorik veya eğitimsel fikirlere bakıyoruz. Kendimizi yavaş ancak ilham verici bir mimari seyir defteri olarak görüyoruz. Şöyle bir örnek vereyim: Yalnızca kötüleme aşkına berbat bir binaya yer vermeyiz. İyi mimarlığı, yalnızca en iyi mimarlık örneklerini yayımlayarak savunuyoruz.


Elinizde projelere ait bir "bekleme listesi" var mı? Yoksa projelere uygulandığı ya da kullanıcıya açıldığı anda yer veriyor musunuz?


İşimizi aceleye getirmeyiz. Bir yapıyı "ilk" yayımlayanın AR olması için çırpınmayız. Bazen ilk olmak hoşumuza gidiyor ama yalnızca mimar ile kurduğumuz doğal bir ilişkinin sonucuysa… Aksi takdirde bir binayı uygulaması bittikten, açıldıktan, insanlar içine yerleştikten ve işlevini tam anlamı ile yerine getirmeye başladıktan sonra fotoğraflamayı ve yazmayı seviyoruz. Öte yandan birbiri ile ilişkili yapıları bir arada yayınlamayı da seviyoruz. 2-3 makaledense daha ilgili makalelerden oluşan ve incelikle kurgulanmış makale dizileri yapmayı da seviyoruz.Peki basılı medyanın ne gibi limitleri var sizce?

Mimarların çalışma ve düşünme şekillerinde pek fazla şeyin değiştiğini sanmıyorum. Dolayısıyla basılı mimarlık medyasının limitleri gibi bir problemin var olduğunu da sanmıyorum. Bu insanların, multi-medya platformlarına bilgiyi aceleyle sıkıştırması sebebiyle doğan bir algı yanılsaması…

Öyleyse dijital yayıncılık konusundaki öngörüleriniz neler? The Architectural Review'un dijital bir edisyonu olacak mı?

Dergi çalışanları olarak çevresini, pratiği yansıtan ve onun kaydını tutan bir mecra için hala piyasa olduğuna inanıyoruz. Bence mücadele, işin ulaşılan kitle kısmında değil yayıncılık kısmında… Bizim dergimizin de, internette dolaşıma giren hızlı bilgiyi takip eden bir kitlesi olduğunu biliyorum. Bununla asla savaşmayacağız ama angaje de olmayacağız. İtiraf etmeliyim ki geçtiğimiz senelerde üyelik rakamlarımızda ciddi düşüşler yaşadık. Ancak gelecekte, multi-medya platformlarına doğan talep ilk coşkusunu kaybedip doyuma ulaştığında, yeniden büyüyebileceğimizi düşünüyorum. Üstelik kısa süre önce tasarımımız yenilendi. Artık daha fazla ve daha uzun makalelere yer verebiliyoruz. Yeni kurgumuzun, internetteki içeriğe bir antidot oluşturabileceğini umuyoruz.


Marcus Fairs - Kurucu ve Baş Editör, Dezeen.com
William Menking, Kurucu ve Editör, The Architect's Newspaper
Rob Gregory - Mimar ve Editör, The Architectural Review (AR)
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :