İBB Teşhir Merkezi

Nursel KIRAN / 06 Aralık 2012
İBB Teşhir Merkezi

Mimari projelerden marka ve imaj tasarımına kadar farklı ölçeklerde tasarım çözümleri sunan On Mimarlık'ın 15 yıllık mesleki deneyimi içerisinde farklı bir konuma sahip olan 'İBB Teşhir Merkezi' , Mimarizm İlk Yapı'nın 2012'deki son konuğu oluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'ye bağlı birimlerin çalışmalarını sergileme amacı taşıyan ve yüklenici Görsel C tarafından On Mimarlık'a teslim edilen projenin hikayesini, ofisin kurucu ortağı Y. Mimar Nursel Kıran , Mimarizm için kaleme aldı."İBB Teşhir Merkezi, yapı tasarımı anlamında ilk projemiz olmamasına karşın, Türkiye'de kalıcı fuar/teşhir alanı niteliğinde uygulaması yapılmış ilk proje.

Fuar standı tasarımı ve uygulamasında 15 yıllık deneyimimizin ardından, organizasyon ve inşai uygulamalar yüklenicisi Görsel C böyle bir proje tasarımı için kapımızı çaldığında, stand uygulamalarının kalıcı olarak yer alacağı bir teşhir yapısı tasarlamak bizim açımızdan çok heyecan verici oldu.

Türkiye'de Tüyap ve CNR gibi sürekli fuar etkinliklerini ağırlayan yapı alanları mevcut olsa da bu alanlardaki standlar 2-3 gün gibi kısa bir zamanda gerçek bir yapı niteliğinde uygulanır; 4-5 gün fuarı ziyaret eden kişilerin beğenisine sunulur ve fuar bitince standların demontajı yapılarak yeni bir fuar başlayana kadar alan boş kalır.

Bu alanlarda tasarım ve uygulama sürecinde verilen onca emeğin fuar bitimi yıkılmasına hep çok üzülmüşümdür. Çünkü bu tasarımlar, gerçek bir yapı ile eşdeğer emek ister. Gerçek yapıdan tek farkları, iş bitince ortada sadece fotoğrafların kalıyor olmasıdır.


  İBB Teşhir Merkezi'nin iç mekanı

Tasarımcılar olarak fuar alanı denilince, saniyelerin bile çok önemli olduğu, hiçbir mazeret nedeniyle ertelenmeyecek veya bir saat sonrasına bırakılmayacak, hayatla/zamanla ve binlerce projeyle yarışan uygulamalar aklımıza gelir. Bu nedenle böyle kalıcı bir teşhir yapısı tasarlamak, tasarlanan yapının ve standların sadece fotoğraflarda kalmayacağını biliyor olmak, bizim gibi yıllarını fuar alanlarında geçiren kişiler için çok anlam ifade ediyor.

Yapının teşhir yapısı olması nedeniyle, tüm tasarım ve uygulamalar, yapının kolay uygulanması, hafif olması, iç alandaki her amacı ve konusu farklı stand tasarımlarının bir bütünlük içinde algılanması esasına dayanarak tasarlanmıştır.

Tasarım aşaması ve uygulama süreci 5'er ay süren İBB Teşhir Merkezi'nin tasarımı 2008 yılında tamamlanarak, proje 2009'un Şubat ayında inşa edilmiştir. Ortalama 3250 metrekarelik bir yapının bu kadar kısa bir zamanda inşa edilebilmesi için  betonarme-çelik-asma germe membran sistem tercih edilmiştir.

İç alandaki standlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni oluşturan İSKİ, Kültür AŞ, İmar Planlama, Altyapı Hizmetleri gibi 23 farklı birimin kurumsal kimliklerini ve yapmış oldukları uygulamaları tanıtmaktadır."


 İstanbul Metropoliten Planlama (İMP) standı


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :