Türkiye Soma için Ağlıyor

yapi.com.tr / 14 Mayıs 2014


Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Soma Holding'e ait olan kömür madeninde yaşanan faciada 205 işçi hayatını kaybetti, 80 işçi de yaralandı. Ölü sayısının 400'ü bulmasından korkuluyor.


DHA'nın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız sabaha karşı saat 05.00'te ve 08.'de açıklamalar yaparak ölü sayısını 201 olarak duyurdu. Yıldız, saat 10.20'de yaptığı açıklamada ise ölü sayısının 205'e çıktığını açıkladı. Yıldız'ın son açıklamaları ise şöyle:

"205 madencimizi kaybettik. Yaralılardan özellikle ağır yaralıların rahatladığını kurtulduğunu görüyoruz. Bugün AFAD ekibimiz koordinasyon merkezinde hangi hastanelerde hangi yaralı kardeşimizin kaldığına bakılacak. Biraz önce açıklandığı gibi 3 günlük milli yas ilan edildi. Bayraklar gerek yurtiçi ve yurtdışında yarıya indirilecek. Cuma hutbesinde de maden kazasıyla alakalı da irad edilecek. Sayın Başbakanımızın bu konuda bir iradesi ve tavsiyesi oluştu. Çünkü bu sıkıntı ve acı beklediğimizin üzerinde oldu. Türkiye'de şu ana kadar yaşanmış en yüksek işçi kaybımızla sonuçlanan bir kazaya doğru gidiyoruz. Otopsilerin tamamlanması, sayın valilerimizin, bakan yardımcılarımızın yaptıkları çalışmalarla beraber şu anda 7 tane işçi kardeşimizin cenazesini ailelerine teslim ettik. Bu sayı artacak. Bir yandan otopsileri yapılıyor. Diğer yandan adli tıp kurumundan buraya uzman ve teknikerler geldiler. Bütün bu işlemler bittikten sonra adli ve idari soruşturmaların yapılacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz şu an acımızla uğraşıyoruz. İçeride herhangi bir grizu patlaması olmadı. Karbonmonoksit zehirlenmesinden işçi kardeşlerimizin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Zamanın aleyhimize işleyeceğini söylemiştim. Allah rahmet etsin. Acılı ailelerine sabırlar niyaz ediyorum."

Bakan Yıldız, sabah yapılan iki açıklama arasında sayı farkı olmamasının ise 'çıkarıldıkça açıklıyoruz' diyerek yanıtladı. Bakan Yıldız 72 işçinin otopsisinin tamamlandığını söyledi.

Dünden bu yana neler oldu?

Soma ilçesinin Eynez bölgesindeki Soma Holding'e ait Soma Kömür İşletmeleri A.Ş madeninde dün her şey normal başlamıştı. Ancak yaklaşık 6 bin işçinin çalıştığı ve vardiya değişimi sırasında 598 işçinin bulunduğu madende saatler 15.10'u gösterdiğinde facia yaşandı. Elektrik panosunda meydana gelen patlamanın ardından yangın çıktı. 2 kilometrelik galerileri bulunan madende ilk anda çıkışa yakın olan işçiler dışarı çıkmayı başarırken yaklaşık 400 işçi alev duvarının arkasında mahsur kaldı. Ancak tek tehlike alevler değildi. Maden ocağı dumanla dolmaya başladı. Bununla birlikte zamanla yarış da başladı. Çünkü her geçen dakika işçiler için çok önemliydi. İşçilerin gaz maskeleri vardı ancak onların da bir dayanma süresi sınırlıydı.

Elektrikler kesildi

Elektrikler kesildiği için madendeki asansörler de çalışmadı. İlk etapta yakındaki bir maden ocağından gelen tahliye ekibi kurtarma çalışması başlattı. İlçedeki ambulansların yanı sıra çevre ilçelerden de ambulanslar sevk edildi maden ocağına. Olay duyulur duyulmaz işçilerin yakınları da madene akın ederken jandarma kurtarma çalışmalarının olumsuz etkilenmemesi için çevrede güvenlik önlemi aldı.

Cenazeler kavun depolarında

Saatler ilerledikçe ölüm haberleri gelmeye başladı. AFAD saat 23.00 sıralarında ölü sayısını 17, yaralı sayısını 11 olarak bildirdi. Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise ölü sayısını 157 olarak açıkladı. Gece yarısı Enerji Bakanı Taner Yıldız, "201 işçi kardeşimizi kaybettik. Rakamların yükselmesinden endişe duyuyoruz" dedi. Patlamada ölenlerin cesetleri, Kırkağaç ilçesinde bulunan kavun saklama deposuna konuldu. 

Soğuk hava deposuna, ayrıca iki de soğuk hava tertibatlı TIR gönderildi. Cenaze taşıyan onlarca ambulansın giriş çıkış yaptığı soğuk hava deposunda başta İzmir ve Manisa olmak üzere çevre il ve ilçelerden çok sayıda savcının da kimlik tespiti, inceleme yaptığı bildirildi. Madenci ailelerinden bazıları da soğuk hava deposuna gitti.

Sabaha karşı tekrar yangın

Madende kurtarma çalışmaları devam ederken sabaha karşı saat 04.00'te yeni bir yangın başladığı bilgisi geldi. Bu nedenle aksayan çalışmalara saat 07.30'dan itibaren tekrar başlandığı bildiriliyor. Ancak arama kurtarma çalışmalarına katılan bir maden işçisi, CNN Türk yayınında kurtarma çalışmalarına katılan işçilerden bazılarının da yaşamını yitirdiğini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun bugün Soma'da olması bekleniyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :