"İstanbul'da Emrivakilerle Yaşıyoruz"

mimarizm.com / 11 Ekim 2013

İstanbulSMD'nin konuğu Prof. İlhan Tekeli topluma karşı yapılan emrivakilerin büyük kaygılara neden olduğunu ve medya yapılanması nedeniyle tartışma imkânının da olmadığını söyledi.İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) tarafından Kalebodur desteği ile Kaleseramik Binası, İbrahim Bodur Konferans Salonu'nda yıl boyunca düzenlenmesi planlanan "Mimarlar Bu Ay Neyi Konuşuyor" başlıklı toplantıların bu ayki konuğu Prof. Dr. İlhan Tekeli oldu. 

Açılış konuşmasını yapan İstanbulSMD Başkanı Ersen Gürsel, siyaset ve ekonominin fiziksel planlama üzerindeki etkileri konusunda Prof. Dr. İlhan Tekeli'nin çalışmalarının herkese ışık tuttuğunu söyledi.

Tekeli, konuşmasında günümüzde siyasetçilerin ve TOKİ gibi aşırı güçlendirilmiş kamu ajanlarının ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları 'nın sürekli olarak topluma karşı yaptıkları emrivakilerin İstanbul'un nereye doğru evrildiği konusunda yarattığı büyük belirsizlik oluşturduğunu vurguladı ve bu durumun mimarlık ve şehir plancılama çevrelerinde büyük kaygı yarattığını söyledi.

Prof. Dr. İlhan Tekeli, Türkiye'de yapı sektörünün gelişme aşamasına ve Türkiye'de halkın demokrasi talepleriyle uyumlu yeni bir planlama biçimi ve bunu başarılı kılacak örgütlenme biçimi konusunda geliştirdiği önerileri anlattı. Tekeli, önerilen sistemin uygulanmasında en önemli engelin Türkiye'deki otoriter siyaset ve özellikle merkezin yerelliklere emrivaki yapmayı bir hak gibi görmesi olduğunu belirtti.

Planlamanın temelinde demokrasi olgusunun yattığının altını çizen İlhan Tekeli, demokrasinin yeşerdiği en önemli alanların yerel yönetimler olduğunu söyledi. "Katılımcılık" konusunun çok önemli bir insan hakkı olduğunun altını çizen Tekeli, Türkiye'de çok partili döneme geçilmeden önce demokrasiye geçilmemiş olmasının, günümüzde yaşanan demokratikleşme sorunlarının en önemli nedeni olduğunu da konuşmasında vurguladı.  


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :