"Çağdaş Konut Mimarisinden Detaylar" YEM Yayın’dan Çıktı

mimarizm.com / 06 Kasım 2008
Mimarideki detaylarla ilgili son yıllarda ön plana çıkan eğilimleri derleyen Çağdaş Konut Mimarisinden Detaylar adlı kitap YEM Yayın tarafından yayımlandı. Mimari alanda son yıllarda yazılan en önemli referans kitaplardan biri olan Çağdaş Konut Mimarisinden Detaylar, bugüne kadar yayımlandığı her ülkede büyük ilgi gördü.

Mimarlar, mühendisler, iç mimarlar, peyzaj mimarları, şehir plancıları ve tasarıma ilgi duyanlar için ideal bir referans kitabı olan Çağdaş Konut Mimarisinden Detaylar aynı zamanda mimarlık ve tasarım öğrencilerine de, önde gelen çağdaş mimarların ürünlerini anlayabilecekleri ve kendi tasarım çalışmalarında yararlanabilecekleri değerli bir kaynak sağlıyor.

Mimari detay, bir yandan yapıyı özgün kılarken, diğer yandan da mimarını bir adım öteye taşır niteliktir. Çağdaş Konut Mimarisinden Detaylar, son yıllarda detaylarla ilgili ön plana çıkan eğilimlerin bir derlemesini sunarak, konut mimarisinin gelişimindeki detayların teknik ve estetik önemi hakkında değerlendirme olanağı sağlıyor. Dünyanın önde gelen mimarlarının yakın dönemde inşa edilmiş 52 yapısını içeren kitapta, konutlar temel yapı malzemelerine göre ayrılmış olan altı bölümde inceleniyor; beton, cam, taş, çelik, ahşap ve alternatif malzemeler.
 
Kitapta konutlar; renkli fotoğraflar, bütün kat planları, kesitler, görünüşler ve aksonometrik çizimlerin yanı sıra çok sayıda detay çizimleriyle tanıtılıyor. İçeriğinde 200'ün üzerinde renkli fotoğraf, 800'ün üzerinde çizim bulunan Çağdaş Konut Mimarisinden Detaylar kitabında, bu çizimlere, kısa bir açıklama metni ve ayrıntılı resim altı yazıları eşlik ediyor. Yapıların her biri, dört sayfada özet bir yazı ve görsel düzenleme ile tanıtılıyor.

Çağdaş mimarlık konusunda uzmanlaşan kitabın yazarı Virginia Mcl eod, Avusturalya'da sürdürdüğü mimarlık eğitiminin ardından Sidney'de mesleğine devam etti. Londra Architectural Association'da Mimarlık Tarihi ve Kuramı alanında yüksek lisans derecesi alan Mcleod, iki yıl boyunca The Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture'ın derlenmesi için çalıştı.

Çağdaş Konut Mimarisinden Detaylar
YEM Yayın
Yazan: Virginia Mcleod
Çeviren: Tuğçe Selin Tağmat
Renkli ve kuşe baskı, 240 sayfa
Karton kapak
25 x 29 cm
200'ün üzerinde renkli fotoğraf, 800'ün üzerinde çizim
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :