Amerika'nın İlk Mimarlık Filmleri Festivali Başlasın!

mimarizm.com / 14 Ekim 2010

"Eye Over Prague" filminden bir sahne

Amerika'nın ilk "mimarlık filmleri festivali" mimarlık, tasarım ve sinemanın yaratıcı ortaklığını kutlamak üzere New York'ta gerçekleştiriliyor. Uzun metraj ve kısa metraj filmler ile belgesel çalışmalarını bir araya getiren festival, sinemacılar ile tasarımcılar ve mimarların tasarımsal süreçlerini, sinemada mimarlık ve kenti tartışan bir dizi oturuma da ev sahipliği yapıyor.

"Architecture and Design Film Festival" (Mimarlık ve Tasarım Filmleri Festivali) ismini taşıyan etkinliğin açılışı dün (13 Ekim 2010) New York'ta yapıldı. Direktörlüğünü, Mies van der Rohe'nin Farnsworth Evi ile Philip Johnson'un "Cam Evi" arkasındaki insan dramalarını sahneleyen "The Glass House" isimli oyunun yaratıcısı Kyle Bergman'ın üstlendiği festival, çok sayıda tanıdık ismi de ağırlıyor.

Festival kapsamında gösterilecek olan filmlerden biri, merhum Jan Kaplicky'nin sinemacı eşi Olga Spátová'nın, mimarın talihsiz Prag Ulusal Kütüphanesi hikayesini aktaran "Eye Over Prague" isimli uzun metrajı olacak. Film, Makoto Yabuki'nin kısa metraj filmi "White Box" ile birlikte gala gösterimine çıkacak.

Studio Gang kurucusu Jeanne Gang'in tasarladığı, çarpıcı Chicago gökdelenini aktaran "Studio Gang Architects: Aqua Tower" belgeseli ve Robert Venturi ve Denise Scott Brown'un oğlu Jim Venturi tarafından çekilen, mimarın 1969 tarihli ikonik yapısının korunması için sürdürülen faaliyetleri anlatan "Saving Lieb House" (Lieb Evi'ni Kurtarmak), festivalin "ağır top"larını oluşturacak.

Festival, sinemacılar ile tasarımcılar ve mimarların tasarımsal süreçlerini, sinemada mimarlık ve kenti tartışan bir dizi oturuma da ev sahipliği yapacak. The New Yorker mimarlık eleştirmeni Paul Goldberger, mimar ve sinemacı James Sanders ve Architecture for Humanity kurucularından Cameron Sinclair, panel konuşmacılarından yalnızca bir kaçı…

"Architecture and Design Film Festival", 17 Ekim tarihine kadar New York Tribeca sinemalarında izlenebilecek.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :